Příběh gorily, která vyrostla na anglickém venkově

Chodil na výlety do zoo, popíjel čaj a prý si i dokázal ustlat postel. Gorilí samec, který byl jako mládě zajat a prodat, se dostal do anglické vesnice, kde ho čekalo poměrně neobvyklé dospívání. Fotografie, jenž byly ještě donedávna skryty před světem, přibližují jeho neobyčejný příběh. 

John Daniel, tak se jmenovala gorila, která ve 20. století vyrostla v anglické vesnici Uley. Jako mládě byl John uloven v Gabunu, později se dostal do rukou Daniela Hamlyna, obchodníka se zvířaty, který gorilího samečka pojmenoval a následně prodal jako vánoční atrakci do obchodního domu. V roce 1918 jej koupil jistý Rupert Penny za 300 liber (odpovídá dnešním zhruba 20 000 librám) pro svou neteř Alyce Cunningham. Zvíře prý tehdy bylo v žalostném stavu a vážilo pouhých 14,5 kg. Jeho nová majitelka mu nejprve věnovala vlastní ložnici v londýnském bytě, měla však také dům na venkově, v obci Uley. Ta se tak později stala jeho domovem.

Společnost dělal dětem i dospělým

John Daniel se naučil chodit na nočník a dokonce si údajně i uměl ustlat postel. Rád si hrál se zdejšími dětmi, pil čaj jako spořádaná anglická gorila nebo si vychutnával cider. Dobře mu dělala i společnost obyvatel vesnice, které rád pozoroval při práci. V létě dokonce se slečnou Cunninghamovou jezdil na výlety do londýnské zoo. Během cest po městě se měl bavit také tím, že bral kolemjdoucím policistům helmy přímo z hlavy.

S dospíváním však toto spokojené období Johnu Danielovi skončilo. Ze 14 kil těžkého mláděte se najednou stala téměř stokilová gorila. Slečně Cunninghamové tak začal jednoduše přerůstat přes hlavu – rozhodla se ho proto prodat Američanovi, který mu přislíbil krásný domov na Floridě. Namísto toho však nebohá gorila putovala do cirkusu v New Yorku. John Daniel během cesty do Spojených států amerických onemocněl a údajně se prý velice trápil smutkem. Slečna Cunninghamová se za ním po zjištění této informace okamžitě vydala, John Daniel ale bohužel 17. 4. 1921 uhynul na zápal plic dříve, než stihla dorazit.

Zdroje: Daily Mail, The Telegraph

(Zobrazeno celkem 204-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..