Taky váš pejsek po vykonání „hromádky“ začne hrabat do země zadníma nohama? Pokud jste si mysleli, že psi tuhle činnost dělají z hygienických důvodů a své výkaly se snaží zahrabat, pletli jste se. Důvod pro tohle chování se skrývá někde úplně jinde.
Dělá to téměř každý pes – po vykonání potřeby si kousek poodstoupí a zadníma nohama začne náležitě hrabat. Někteří psi tento zvyk dělají pouze po zanechání exkrementů, zatímco jiní i po vymočení. Mnozí z vás možná žili v domnění, že psi se po sobě snaží tímto způsobem „uklidit“ a výkaly zahrabat. Řekněme si to však na rovinu – pes a hygiena nikdy moc nešli dohromady. A jiné to není ani v tomto případě. Jejich opravdový důvod k pečlivému hrabání odpovídá psímu charakteru mnohem více. Pes si ve skutečnosti svou hromádku značí a dává tak všem najevo „tady jsem byl já a tohle je moje“.
Instinkty divokých předků
Psi mají na spodků svých tlapek a mezi prsty umístěny pachové potní žlázy, které vylučují feromony. Když tedy hrabou a škrábou v blízkosti své potřeby, jejich pach se přenese na okolní povrch země. Ostatní psi pak mají čichovou nápovědu k tomu, že na místě už někdo byl. Škrábance v zemi mají navíc vizuální charakter, který ostatní psi upozorňuje na jejich sílu.
Toto chování bylo charakteristické již pro jejich divoké předky. Vlci si tímto způsobem značkovali svá teritoria. Chránili si tak třeba své zdroje jídla, jako například králíky či jinou zvěř žijící na onom území, nebo i své samice. Dodnes tento zvyk dělají také třeba lišky či dingové.
Možná si říkáte, zda nestačí už onen typický pach ze samotného výkalu. Proč přidávat ještě další? Ve skutečnosti se však většina pachu z trusu velmi brzy vytratí. „Vůně“, kterou po sobě pes zanechá ze svých žláz, vydrží na místě mnohem déle.
Nesnažte se svého psa toto chování odnaučit. Je zcela přirozené a psovití ho mají zkrátka zabudované ve svých instinktech. Raději ale těch pár vteřin počkejte, než se rozhodnete výkal po svém miláčkovi uklidit. Trávu či hlínu byste totiž možná mohli mít až za krkem…