Proč sloni nenávidí drony

Využít moderní levné drony pro ochranu slonů? Zdá se to být dobrý nápad, ale sloni se podle všeho dronů bojí. Jejich bzučení jim připomíná jistého nepřítele.

sloni, drony a včely

Sloni se bojí dronů, utíkají před nimi jako před jiným děsivým nepřítelem.
Kredit: John Hilliard, Flickr CC BY

Na začátku roku se pár výzkumníků z Dukeovy univerzity (Severní Karolina) odebralo do Gabonu, země na západním pobřeží Afriky, aby zde zkoumali slony: jejich počty i jejich chování. Vědci s sebou přivezli také tři drony: kvůli sčítání slonů, sledování stád a pořizování fotografií při jejich migraci. Výzkum ale nešel úplně podle představ.

Sloni si ihned přítomnost dronů, které létaly zpravidla 7 až 27 metrů nad nimi, uvědomili, bzučící stroje je začaly podle všeho silně znepokojovat. Někteří ze slonů kvůli nim porušili formaci a utekli od stáda pryč. Jedna ze samic s mládětem dokonce vystříkla na drony z chobotu proud vody jako určitou formu protivzdušné obrany. Vědci se domnívají, že slony mohl vyděsit zvuk dronů, které připomíná bzučení afrických včel – jediných tvorů vedle člověka, kteří dokážou slonům ublížit.

slon chobot oči uši

Chobot, oči a uši, to jsou včelami zranitelná citlivá sloní místa.  |  Kredit: flowcomm, Flickr – CC BY

Velikost a tlustá kůže chrání slony dokonce i před predátory, jakými jsou lvi. Co se týče afrických včel, jsou bohužel bezradní. Včely je dokážou zranit především uvnitř chobotu, v blízkosti očí nebo za ušima.

Vědci nyní zkoumají frekvenci zvuků, které drony vydávají, aby zjistili, do jaké míry se podobají bzukotu afrických včel. Dalším krokem bude pak vytvoření nových dronů, které tyto zvuky omezí na nejnižší možnou míru. Výzkumníci tak snad budou moci slony prostřednictvím dronů pozorovat, aniž by je tím děsili.

ZdrojFocus.it,TheAtlantic.com

 

(Zobrazeno celkem 456-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..