Psí stres není jen banalitou

Určitě to znáte. Nestíháte práci, máte problémy v osobních vztazích i s rodinou a všechno se na vás sype. Většinou si ale se stresem poradíte. Co ale psi? Myslíte, že stresem a úzkostí netrpí? Nenechte se mýlit.

I psi mohou být ve stresu. A umějí to jasně dát najevo.

Co je stres?

Většina definicí stresu ho popisuje jako stav, kdy organismus reaguje na vnější nebo vnitřní ohrožení a soustřeďuje síly na to, aby se nějakým způsobem těmto negativním vlivům ubránil. Stres může být tedy z evolučního hlediska brán jako nepostradatelná reakce na vnější podněty, díky níž dochází také k adaptaci na změněné podmínky. V poslední době se ale pojem „stres“ užívá převážně v souvislosti se zhoršením zdravotního stavu nebo s poklesem fyzické výkonnosti, a tudíž evokuje něco jednoznačně negativního. Stres se může projevovat ve všech oblastech, jak fyziologicky – např. pocením, bolestmi –, tak změnami v  chování – např. agresí či neklidem.

Stres je často způsoben narušením všedního života psa. | Kredit: Pete Markham, CC BY-SA 2.0

Faktory způsobující stres

Stres u zvířat může mít řadu spouštěcích podnětů. V první řadě se jedná o situace, které nějakým způsobem naruší všední život zvířete. Neklid zvířete se projeví zejména při změně prostředí, a to v případě stěhování, cestování, návštěvy veterináře, při změně majitele nebo při návštěvě různých kulturních akcí, kde jsou zvířata vystavena jak nadměrnému hluku, tak množství cizích lidí. Velmi negativně na ně také působí již zmíněný zvýšený hluk. Psi mají mnohem citlivější sluchový aparát než lidé, a proto při ohňostrojích, bouřce či střelbě trpí. Psi trpící epilepsií mohou dokonce ze zvýšeného vnějšího zvuku dostat epileptický záchvat. Do jaké míry zvířata vystavenému stresu odolávají, je, podobně jako u lidí, zcela individuální.

https://www.youtube.com/watch?v=j4sUUh9mB_M

Zde uvádíme některé z příznaků stresu u psů:

Olizování působí roztomile, ale může být i znamením stresu u zvířete.
Kredit: carterse, CC BY-SA 2.0

  • nervozita: I u psů často projevuje nervozita, zvíře se snadno vyleká a nestandardně reaguje na situace, které ho jindy nechávají v klidu.
  • neklid: Pes si nedá pokoj a nedaří se mu být v klidu ani ve svém pelíšku, pobíhá sem a tam. Zároveň není také schopen soustředit pozornost.
  • urputné olizování: Pes se nadměrně líže, často až do stadia sebepoškození. Je to určitý způsob zvládnutí stresu.
  • devastace věcí: Tato situace může nastat, pokud psa necháme samotného v místnosti třeba s měkkým nábytkem. Pes je neponičí z rozmaru – reaguje tím na stres. Nezapomínejme, že žvýkání je pro psa velmi uklidňující.
  • zvracení a průjem: Zvracení a průjem bývají často projevy stresu či úzkosti.
  • alergie: Velmi často se inicializují, když je zvíře ve stresu. Stresem je totiž oslaben imunitní systém, který pak není schopen se vnějším škodlivým vlivům bránit.
  • nechutenství, nebo nenasytnost: Pes trpící stresem může také odmítat žrádlo. To je typické pro psy v útulku, nebo pro zvířata při tréninku, kdy je na psa kladena přílišná zátěž. Jsou ovšem i situace, kdy se pes vlivem stresu stane extrémně žravým. Sežere kdeco a je jedno, zda je to jedlé, či nikoliv. Není třeba říkat, jak je toto chování psu nebezpečné a že je nutné ho naučit nic ze země nežrat.

    Mezi projevy stresu patří nechutenství i přejídání.
    Kredit: Alberto Ziveri, CC BY-SA 2.0

  • nepříjemný zápach: Vystresovaný pes často člověku nevoní. Stres totiž zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv, které nepříjemný zápach způsobují.
  • strnulost, či třas: Stres může zvíře také paralyzovat, nebo způsobit třas, který alespoň trochu zmírní křečovitý stav psa.
  • lupy, línání, dermatitida: Tyto symptomy mohou mít také souvislost se špatným stravováním. Pokud se ale příznaky objeví nečekaně, může se jednat o projev stresu.
  • změna barvy duhovky: Není znám důvod, proč tomu tak je, ale bylo zjištěno, že při stresu se některým psům změnila barva jejich očních duhovek.
  • funění: Rovněž bylo dokázáno, že stres zapříčiňuje zvýšenou potřebu kyslíku a ta způsobuje u psů nadměrné funění.
  • strnulý pohled: Situace, kdy pes nehnutě hledí na běžný nevýznamný předmět, je znamením velkého stresu.
  • stereotyp: Jedná se o opakované a dlouhotrvající bezdůvodné projevy psa, například monotónní a neustávající štěkání či honění se za vlastním chvostem.
  • hryzání vodítka: Pes se snaží kousáním do vodítka čelit stresové situaci.

Jedním ze symptomů stresu u psa je hryzání vodítka. | Kredit: GalacticBatman, CC BY 2.0

Jak na psí stres

Kromě nejrůznějších pomocných a uklidňujících přípravků je ze všeho nejdůležitější prevence, předejití stresové situaci, ve které by se zvíře mohlo ocitnout, tzn. nenechávat psy samotné, nevystavovat je zbytečně stresovému prostředí, dbát na jejich zdraví a připravit jim dobré podmínky pro život, protože jsou odkázáni na naši péči.

Pokud už se stane a pes se ve stresu ocitne, lze tuto nepříjemnou situaci řešit pomocí speciálních přípravků:
tablet na bázi theaninu, aminokyseliny přítomné v čaji, která má zklidňující účinky, ale nevyvolává nespavost ani otupělost; tablety se obvykle prodávají se sýrovou příchutí;
kapek a ochucených tablet obsahujících tryptofan, tzv. předchůdce serotoninu (hormon dobré nálady); tento přípravek je určen zejména pro delší užívání u zvířat, která trpí úzkostí;
želatinových tablet s obsahem hydrolyzátu alfa kaseinu; účinkují již po krátké době a jsou vhodné i pro psy s alergiemi;
syntetických psích feromonů; lze je pořídit ve formě difuzérů, sprejů nebo feromonových obojků;
zklidňujících gelů či tablet, podaných veterinářem; v těchto případech je ale nevýhodou vedlejší účinek v podobě utlumení a ospalosti, která může trvat i několik dní.

Na spokojeného psa je radost se podívat. | Kredit: m01229, CC BY 2.0

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 7 391-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “Psí stres není jen banalitou

  1. Olga Hušková

    Strach z rachejtlí by mělo být možné postupně odstranit spojováním postupně sílících nepříjemných zvuků s něčím příjemným (hlazení, pamlsky), ale je to běh na dlouhou trať a spousta práce. Do Silvestra to nestihnete. Další variantou jsou tlumicí přípravky, ale to je na dotaz k veterináři – pravděpodobně by dokázal předepsat medikamenty, které pejskovi sednou lépe než ty předchozí. Třetí možností je odjet co nejdále od větších měst a strávit problematický den v co největším poklidu. To je ovšem v rámci republiky také poněkud nesnadné.

    Reply
  2. Věra Schmidtová

    Dobrý den,mám dotaz,existují nějaké přípravky na strach pejsků? Našemu psovi hodili kolemjdoucí děti rachejtli přímo před něj,od té doby se bojí rámusu,bouchání a střelby.Moc mne to trápí,nevím si sním rady a s nadcházejícím Silvestrem nevím co mám dělat.Loni dostal nějaké kapky ale bylo to po nich hrozné,vnímal to bouchání rachejtlí ale strašně se motal,takže si myslím že to bylo ještě horší,nemohl nikam utéci ale vnímal a to je strašné!!!!!!
    Děkuji za radu,s pozdravem Věra.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..