Samec zubra doplnil chovné stádo v Zoo Tábor

V úterý 22. listopadu se v Zoo Tábor uskutečnila dlouho očekávaná událost: z polských Niepolomic přicestoval samec zubra evropského nížinné linie, který tu doplní chovné stádo. Jeho potomci by se jednou měli opět volně prohánět po české krajině.

zubr zoo Tábor

Zubr byl u nás ve volné přírodě vyhuben zřejmě už před více než 250 lety. | Kredit: © Zoo Tábor

„Zoo Tábor bude mít od letošního roku nejcennější chovnou skupinu zubrů ze všech tuzemských zoologických zahrad. Nížinná, neboli bělověžská linie, pochází z menšího počtu zakladatelů, přesto je po genetické i zdravotní stránce hodnotnější než takzvaná nížinně-kavkazská linie, kterou chovají ostatní české zahrady,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která zastupuje mezinárodní ochranářskou organizaci European Bison Conservation Center v České republice. „Do budoucna by bylo skvělé, kdyby i některá z dalších českých zahrad následovala příkladu Zoo Tábor a zaměřila se na chov nížinné linie zubrů,“ doplnil Dalibor Dostál.   

zubr česká krajina

V Česku můžeme zubry ve volné přírodě spatřit v přírodní rezervaci u Milovic. | Kredit: © Vojtěch Lukáš

Život ve volné přírodě

Už v květnu letošního roku proto mezi zvířata v táborské zoo přibyly čtyři samice zmíněné nížinné linie zubra evropského, která je nejvhodnější pro vypouštění do volné přírody. Příjezd pečlivě vybraného samce tedy znamená faktické spuštění dlouho připravovaného programu reintrodukce zubra do české přírody.

„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů Zoo Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás odchovávat mláďata, která budou vhodná k vypouštění do volné krajiny. Tam by se tak dostala mláďata narozená přímo v Česku,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zubr evropský je o něco menším příbuzným severoamerického bizona, přesto však jde o majestátní zvíře, jehož samci mohou vážit až devět set kilogramů a jsou jedním z největších zvířat, která kdy žila na našem území. Zubr byl u nás ve volné přírodě vyhuben zřejmě už před více než 250 lety. Přežil jen díky chovu v zajetí. O jeho návrat do české krajiny se nyní snaží táborská zoo.

Zdroj: Zoo Tábor

(Zobrazeno celkem 310-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..