Slepýš: had, nebo ještěrka?

Máte za to, že zaměnit hada s ještěrkou je téměř nemožné? Existuje však spousta z nás, kteří se tohoto omylu někdy dopustili. A to v případě živočicha, kterého můžeme běžně potkat na našich zahrádkách – slepýše.

slepýš křehký

Koho vám tento živočich připomíná více? Hada, nebo ještěrku? | Kredit: Ben Salter, Flickr – CC BY 2.0

Díky své absenci nohou je slepýš křehký často zaměňován za hada, ve skutečnosti se však jedná o ještěrku. Jeho stavba těla je totiž shodná s ještěry mnohem více, než s hady. Řekněme si pár základních rozdílů, díky kterým se od sebe tato zvířata liší.

  • Slepýš má pohyblivá víčka, zatímco had ne. Může tedy mrkat.
  • Díky odlišně stavěné čelisti může had spořádat mnohem větší kořist, než jeho ještěrčí kolega.
  • Rozdíl najdeme také v délce ocasu (tedy vzdálenosti od řitního otvoru ke konci těla) – slepýš má dlouhý „ještěrčí“ ocas, zatímco had má ocásek velmi krátký.
  • Slepýš má šupiny na celém těle stejné. Had, oproti tomu, má na břiše pás širokých šupin zcela odlišného typu než na zbytku těla. Tyto „placičky“ mu umožňují lézt rovně vpřed, neboť se aktivně posouvají jedna vůči druhé. Slepýš se musí mrskat a zapírat o terén kolem sebe, proto se také znatelně hůře pohybuje na hladkém povrchu.
  • Slepýš svou kůži svléká po částech, had vcelku.
  • V neposlední řadě bychom u slepýše našli malý ušní otvor.

Ztracený ocásek

Slepýš navíc disponuje, stejně jako ostatní ještěrky, schopností zbavit se svého ocasu v případě nebezpečí. Tato část těla je i po oddělení od svého majitele „živá“ – nebo tak pro predátora alespoň vypadá. Svaly v ocasu jsou po upadnutí v křeči a ten sebou ještě nějakou chvíli mrská. Predátor si pak myslí, že chytl kořist živou a slepýš tak získá drahocenný čas na útěk do bezpečí.

Zdroje: saga.co.ukeducationquizzes.com

(Zobrazeno celkem 16 996-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..