Smutná zpráva z afrického Konga

Při tragické automobilové nehodě cestou do Brazzaville zemřel dokumentarista a dobrovolník organizace Save-Elephants Matúš Jankovič. Společně s ním zahynula i fena belgického ovčáka malinois Cama Sony Black, cvičená na vyhledávání slonoviny, luskouních šupin a pozůstatků zabitých goril.

Fenka Cama a její česká cvičitelka Hana Böhme. | Kredit: Save-Elephants.org

Matúš Jankovič odjel v červnu 2016 s kamarádem do Konga, aby zde natočil film o Arthurovi Sniegonovi, který bojuje za záchranu pralesních slonů. V Africe pobyl pouhé tři týdny – osudnou se mu stala nešťastná havárie džípu, který dostal smyk a několikrát se přetočil přes střechu. Vedle něj zahynula i fenka Cama, první vycvičený pes z Česka, který byl nasazený v boji proti obchodu se slonovinou. Další čtyři členové posádky vyvázli bez vážnějších zranění.

Fenka Cama české cvičitelky psů Hany Böhme pracovala na svém africkém působišti necelé dva roky. Za tu dobu dokázala objevit několik nelegálních pašeráckých zásilek a přepravovaných zbraní.

V Africe nebývá činnost psů při vyhledávání kontrabandu běžná, je však vysoce efektivní. Ročně je v Africe zabito na 30 000 slonů a nespočet dalších zvířat. Po Camě zůstalo v místě působiště sedm štěňat, s nimiž je počítáno pro další výcvik. Snad zdědí po své talentované matce co nejvíc a budou se nadále starat o větší blaho africké zvířeny.

(Zobrazeno celkem 719-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..