Tuleň Casper má za sebou první měsíc v Ústí

13. října přicestoval z holandské AquaZoo Friesland do Zoo Ústí nad Labem dvouletý samec tuleně obecného Casper. Jak se za první měsíc v novém domově zabydlel? A jak vychází se spolubydlícími samičkami Mary a Zolou?

tuleň Casper

Zatímco Mary má tmavé „mramorované“ zbarvení a Zola stříbřitě šedý kabátek, Casperova srst je pískově hnědá.
Kredit: Facebook – Zoo Ústí nad Labem

Během prvních týdnů pobytu v Zoo Ústí se Casper učil kontaktu se zdejšími chovateli i s oběma tuleními samičkami. „Z holandské zoologické zahrady byl zvyklý na kontakt s návštěvníky a také s členy své rodiny, takže s ním nejspíš nebude problém,“ komentuje přírůstek ošetřovatel Lukáš Ševcovic. „Jediná potíž s Casperem je, že je trochu nenažraný, takže ho musíme občas krotit,“ dodává chovatel s úsměvem.

V novém prostředí i společnosti

Tuleň Casper se narodil v roce 2014 samci Larsovi a samici Loes v holandském tulením safari, kde strávil dva roky se svými rodiči a sourozenci. Nyní si musí mladý ploutvonožec zvykat na nový prostor, společnost i výcvik. Zatímco v Holandsku měli tuleni k dispozici dvouhektarový přírodní rybník, zde v Ústí je bazén o poznání menší. „V safari ale byl velký počet tuleňů, tady jsou jen tři, navíc tam měl dospělé samce, a nebyl tedy na vrcholu hierarchie. Tady má k sobě dvě samičky a je tu jediný samec, takže po téhle stránce je tady spokojenější než v Holandsku,“ popisuje Lukáš Ševcovic.

S Mary a Zolou se Casper snáší dobře. „Hned ten první den byly holky hlavně zvědavé, kdo tam přišel. Jsou zvyklé tady mít samce a nedělají nějaké velké rozdíly, i když Casper je mladší a má jiné zbarvení než předchozí samec Junior. Spíš je tam rivalita ohledně žrádla – najednou je tu další strávník navíc. Ale není to úplně drastické,“ uvádí ošetřovatel.

tuleň Casper a ošetřovatel Lukáš Ševcovic

Casper je kontaktní a nechová se agresivně. | Kredit: Facebook – Zoo Ústí nad Labem

Casper je kontaktní a slyší na jméno

V Nizozemsku s Casperem ošetřovatelé pracovali dokonce ještě kontaktněji než v ústecké zoo. „To je výhoda například při zdravotních prohlídkách nebo při léčení očních kanálků,“ vysvětluje Ševcovic. Casper slyší na jméno a reaguje i na target (v případě Zoo Ústí se při výcviku tuleňů používá jako target dlaň nebo pěst). „Ale akorát ještě trošičku neposlouchá,“ dodává chovatel.

tuleň obecný Mary

Nejstarší obyvatelkou ústeckého tuleního bazénu je dvanáctiletá Mary. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Časem možná přijdou i mláďata

Tulení skupinka v Ústí by měla mít časem ideální podmínky pro odchov mláďat. Zatím je ale Casper příliš mladý. „Samozřejmě jsme nejdřív uvažovali, že bychom chtěli sehnat staršího samce, ale téměř každá zoologická zahrada nabízí pouze roční tuleně a je docela komplikované sehnat staršího. Takže jsme raději sháněli alespoň i mladého tuleně, abychom nečekali pár let, než by k nám stejně dorazil jednoletý nebo dvouletý samec. Naštěstí jsme brzy našli dvouletého samečka. Ve volné přírodě samec pohlavně dospívá v pěti nebo šesti letech, ale to je dáno i hierarchií a velkým množstvím samců. Tady je sám, takže doufáme, že dospěje dřív, třeba už ve čtyřech letech,“ vysvětluje Ševcovic. Případná mláďata tak můžeme čekat nejdříve za dva až tři roky.

(Zobrazeno celkem 1 682-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..