U medvědů grizzly v Děčíně – 3. díl

Za Helgou a Míšou, medvědy grizzly z Děčína, jsme se vydali již ve dvou článcích. V díle prvním jsme nahlédli do jejich minulosti, v tom následujícím jsme odhalili, co medvěd grizzly večeří i jaké mají mezi sebou děčínští svěřenci vztahy. Věříme, že o největších zvířatech tamní zoo tak už ledacos víte. Zajímavé informace na vás ale čekají i ve třetím, závěrečném díle. 

medvěd grizzly zoo Děčín

Medvěd grizzly má své typické zabarvení – hnědá srst přechází ve stříbřité konečky chlupů.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Medvědí vynalézavost

Na začátek se na chvíli vraťme do minulého dílu, který jsme končili historkou o tom, jak se medvědům v Děčíně podařilo „utéct“. Chcete znát jeho rozuzlení? Jak už vám asi napověděly uvozovky, do areálu se medvědi nedostali. Míšu se podařilo zahnat dovnitř pomocí hadice s vodou, na Helgu však sprška nestačila. Ošetřovatelé ji museli uspat a spustit dolů po lanech.

zahánění medvědů hadicí

Ošetřovatelé si při medvědím dobrodružství vzali na pomoc hadice s vodou – tento způsob však fungoval jen na Míšu, medvědí dámu voda nezastrašila. | Kredit: © Zoo Děčín

Zvídavějším z dvojice medvědů je Míša a obvykle je to i on, kdo má větší snahu se projevovat. Ošetřovatelka Zuzana Slouková má díky němu na kontě dokonce i jeden úraz. Jednou myla u medvědů průhledová okna a přes sklo měla přehozenou hadici. Míša se vody vždy bál, jakmile ji však odešla vypnout, využil situace, postavil se na špičky a drápy hadici stáhnul dolu. Ošetřovatelka se s ním přetahovala až do chvíle, kdy ruplo bezpečnostní sklo. Výsledkem byly přeříznuté šlachy a tepna.

Na starém medvědinci se Míša dokonce naučil stříkat vodu na lidi. Bazén tu byl přímo u mříže a když do něj skočil, pokropil tak návštěvníky. Později za to dostával i piškoty a naučil se to dělat pravidelně.

medvěd grizzly zoo Děčín

Ačkoliv je Míša z dvojice tím zvídavějším, je to ten línější medvěd – dokázal by ležet a spát celý den. Pokud je horší počasí, musejí ho ošetřovatelé někdy téměř „tahat z postele“. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Dnes už samozřejmě medvědi nemají tolik elánu jako dříve. Hůře se pohybují, mají problémy s klouby (podobně jako lidé dostávají také kloubní výživu) či zmíněné sklony k nadváze. Míšova náchylnost k vyšší hmotnosti je navíc ovlivněna tím, že je vykastrovaný.

Zima je obdobím lenošení

K pravému zimnímu spánku Míša s Helgou neuléhají. V minulosti upadali v těchto měsících do tzv. nepravého zimního spánku, stavu, ve kterém přečkávají zimu někteří savci. Energii v tomto období získávají přeměnou podkožního tuku a na rozdíl od pravých zimních spáčů se jim ve spánku nesnižuje srdeční tep a tělesná teplota. I v chladném období tak dříve ze svých brlohů po několika dnech vycházeli a spatřit jste je mohli celý rok. 

Dnes už však podobné štěstí mít pravděpodobně nebudete, neboť mají medvědi přes zimu v Děčíně klidový režim. „I když je návštěvníci v minulosti v průběhu zimy venku vídat mohli, nyní jim s ohledem na jejich stáří dopřáváme v tomto období klidový režim. Ošetřovatelé jim dávají na výběr, zda ven chtějí nebo nechtějí. A jejich volba je jednoduchá – ven se jim nechce. Sychravé počasí a mráz jim zkrátka nedělá dobře,“ vysvětluje mluvčí zoologické zahrady Alena Houšková. 

Jejich denní režim v současné době zahrnuje pouze přehnání do druhého boxu, aby mohl proběhnout úklid jejich ložnic, a krmení. Když spořádají všechny dobroty, které jim ošetřovatelé nachystají, věnují se pak  jen své nejoblíbenější zimní činnosti, tedy lenošení a pospávání. V tomto klidovém režimu je chtějí ošetřovatelé udržet do brzkého jara.  

Větší šanci medvědy spatřit tak máte v teplejších měsících. V sezóně pak rozhodně nepřijdete zkrátka, pokud dorazíte v čase komentovaného krmení. Sami medvědi si na tento pravidelný režim každoročně zvyknou – na jaře jim to sice chvilku trvá, v létě už pak ale pravidelně sedávají venku a čekají, co dobrého k snědku dnes dostanou. Nejen, že vnímají čas, znamením k jídlu je pro ně v tomto období také sklo obsypané lidmi.

medvěd grizzly zoo Děčín

V Děčíně medvědi grizzly zimní spánek nedodržují. V současnosti však mají klidový režim a většinu zimy jsou zalezlí v teple. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Budoucnost chovu v Děčíně

Protože jsou děčínští medvědi již v pokročilém věku, musí se zoo zamýšlet nad budoucností chovu těchto zvířat. V rámci unie Československých zahrad je Zoo Děčín jedinou, ve které bychom medvěda grizzlyho našli. V jeho chovu by tak velice ráda pokračovala i poté, až Míša s Helgou jednou odejdou do věčných lovišť.

Získání nových jedinců však není jednoduchou záležitostí. Protože v evropských zoo v tuto chvíli není žádný pár medvědů grizzly, který by byl schopen rozmnožování, budou muset zvířata pravděpodobně doputovat až ze Severní Ameriky. Tento proces je náročný nejen finančně, ale také administrativně. Veškeré vyřízení okolo přesunu může trvat i několik let.

medvěd grizzly zoo Děčín

Medvědi grizzly v zoo slyší i na svá jména. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Míšovi a Helze ale samozřejmě přejeme, aby dělali v Děčíně radost co nejdéle. Pokud byste je rádi spatřili, na jejich návštěvu si momentálně musíte počkat až do jara. Pokud však do zoologické zahrady vyrazíte i v chladnějším období, zkrátka rozhodně nepřijdete. Čeká na vás totiž spoustu jiných zvířat. Většinu z nich můžete vidět stejně jako v létě a vzhledem k mírnosti letošní zimy máte možnost venku spatřit dokonce i zvířata exotická – tak vzhůru do kopce. 

Zdroj: Zoo Děčín

(Zobrazeno celkem 421-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..