V Zoo Tábor se narodila jehňata nejmenší ovce světa

Stádo nejmenších oveček na světě se v Zoo Tábor utěšeně rozrůstá. Po loňských přírůstcích přivítali ošetřovatelé další jehňátka ovce ouessantské i letos v dubnu – a to hned tři. Návštěvníci je uvidí už brzy, jakmile se v noci o něco oteplí.

ovce ouessantská jehňata

Tahle černá jehňátka nově zdobí zoologickou zahradu v Táboře. | Kredit: © Zoo Tábor

Skřítci z Ouessantu

„V angličtině se těmto ovcím říká ´bretaňští skřítci´. Jejich malý vzrůst, kdy v dospělosti dorůstají maximální výšky 50 centimetrů a váhy 18 kilogramů, je adaptací na tvrdé klimatické podmínky jejich domovského ostrova Ouessant ležícího v Atlantiku při pobřeží Bretaně. Tento ostrov s velmi prostou vegetací je zmítaný silnými oceánickými větry a dešti,“ přibližuje mluvčí Zoo Tábor Filip Sušanka původní nehostinnou domovinu
ouessantských ovcí. Původní obyvatelstvo Ouessantu chovalo tyto ovce po staletí zejména pro jejich originální černou vlnu. Do světa ale toto plemeno vyrazilo až v posledních sto letech.

„Naši noví obyvatelé zoologické zahrady, dvě ovečky a jeden beránek, už sami žerou seno. Zatím je ale ještě držíme spolu s jejich maminkou uvnitř, mimo hlavní stádo. Do venkovního výběhu k ostatním je vypustíme, až se oteplí také v noci,“ přibližuje nejbližší budoucnost jehňat vedoucí ošetřovatelka táborské zoo Ivana Nováková.

Dvě ovečky a jeden beránek. Takové je složení ouessantských jehňat v Táboře. | Kredit: © Zoo Tábor

Zoo Tábor se zaměřuje na chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. První přírůstky letošního roku
nicméně dokazují, že chová i jiná méně vzácná zvířata. I tento prodloužený víkend si mohou návštěvníci v zoo prohlédnout přes dvě stě padesát zvířat takřka sedmdesáti živočišných druhů.

Zdroj: Zoo Tábor

(Zobrazeno celkem 676-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..