Ve dvorské zoo uhynul Kito, samec slona afrického

Smutná zpráva dorazila z královédvorské zoo. Dnes v noci zde uhynul teprve čtrnáctiletý slon africký jménem Kito, který byl jediným samcem tohoto druhu v České republice. Smrt slona přišla nečekaně, bližší příčina bude teprve prokázána.

slon africký Kito

Samec Kito v roce 2016, kdy oslavil své čtrnácté narozeniny. | Kredit: © Zdeněk Čermák, ZOO Dvůr Králové

Úmrtí samce, které přišlo v noci z neděle na pondělí, bylo rychlé a velmi nečekané. Kitovi bylo čtrnáct let a žádné zdravotní problémy v poslední době neprokazoval. Teprve krátce před úhynem se dostavily příznaky, které poukazují na oběhový kolaps. Bližší příčiny smrti však prokáže až pitva.

Sloní smrt dvorskou zoologickou zahradu šokovala. Kito byl velmi cenným zvířetem a jediným samcem slona afrického v českých i slovenských zoologických zahradách. Představoval tak obrovskou naději místního chovu. Výběh obýval společně se samicemi Sally a Umbu. Kromě dvorské zoo u nás chová tento druh také zoologická zahrada ve Zlíně, kde žijí tři samice, z nichž jedna je momentálně březí. V současném domově Kito pobýval od roku 2009, dorazil sem z anglické zoo v Colchesteru. Na svět přišel cestou umělého oplodnění – jednalo se tehdy o jeden z prvních pokusů umělého oplodnění slonů na světě.

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

(Zobrazeno celkem 524-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Ve dvorské zoo uhynul Kito, samec slona afrického

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..