Vídeňská pandí dvojčata: je to holka a kluk

Dvojčata pandy velké narozená před měsícem ve vídeňské zoologické zahradě Schönbrunn
neustále rostou a ošetřovatelé už znají jejich pohlaví.

pandí dvojčata ZOO Vídeň

Pandí maminka Yang Yang s dvojčaty: kluk vlevo, holčička vpravoKredit: © Tiergarten Schönbrunn

Vídeňským pandím dvojčatům byl 7. září jeden měsíc a ošetřovatelům se již podařilo zjistit jejich pohlaví. Na záběrech můžeme mezitím jasně rozeznat, že to jsou sameček se samičkou,“ uvedla ředitelka zahrady Dagmar Schratterová. „Máme velkou radost, že po třech samcích je jedno z mláďat i samice.“ Oběma mláďatům se daří dobře, jejich matka Yang Yang je už nemusí stále zahřívat a může je na chvíli opustit, aby se sama nasytila.

Obě pandí mláďata byla při porodu kolem deseti centimetrů velká a vážila přibližně 100 gramů. Dnes již každé váží kolem jednoho kilogramu a od hlavy ke špičce ocasu měří kolem 35 centimetrů. Přesné údaje nemají ošetřovatelé k dispozici, neboť pandí rodinu nechávají o samotě a dění pouze pozorují kamerou.

Mláďata od sebe lze lehce rozeznat podle zabarvení v horní části jejich hrudníků. Samečkův černý pruh je spíše rovný a u samičky se uprostřed výrazně zužuje. Rozdíly mezi oběma mláďaty lze vypozorovat i při běžných činnostech. Například při kojení je sameček poněkud nedočkavý a samička klidnější. Matka kojí přibližně každé čtyři hodiny. Když se samečkovi napoprvé nepodaří nalézt prsní bradavku, začne kňučet, dokud mu Yang Yang nepomůže.

pandí dvojčata ZOO Vídeň

Takhle malé pandy vypadaly týden po porodu. | Kredit: © Tiergarten Schönbrunn

Obě mláďata doposud nemají jméno. Prvních 100 dní po porodu je pro pandy kritických a podle čínské tradice proto dostávají jména právě až po 100 dnech. Vídeňské zoo se mezi lety 2007 a 2013 podařily již tři přirozené odchovy. O zápůjčku pand velkých mezitím usiluje i pražská zoo.

(Zobrazeno celkem 1 905-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..