VIDEO: Krahujec napadl kavku, straky a vrána jí pomohly

V Teddingtonu ve Velké Británii ulovil krahujec obecný kavku. To se ale nelíbilo dvěma strakám, které s pomocí vrány kavku nakonec osvobodily. Můžeme mluvit o mezidruhové solidaritě mezi krkavcovitými ptáky?

Kavku napadenou krahujcem brání sojky a vrána

Dramatickou událost natočil kolemjdoucí, bohužel se rozhodl vyměnit objektiv zrovna v okamžiku, kdy boj vrcholil. Podle jeho vyjádření u videa na serveru YouTube byl ale zásah strak a vrány úspěšný, kavka unikla.

Není to jediný případ, kdy boj stejných účastníků dopadl nerozhodně, kavka na dalším videu se ubránila dokonce sama, hůř dopadl možná krahujec.

To samozřejmě neznamená, že jsou vždy vítězem kavky. Souboj predátora a jeho kořisti je poměrně běžný, někdy vyhraje dravec, jindy unikne kořist.

Mezidruhová solidarita u krkavcovitých?

Do čeledi krkavcovitých patří havrani, vrány, sojky, kavky, straky, krkavci, ale také ořešníci nebo krasky. Všichni tito ptáci jsou velmi inteligentní, někteří dokonce úspěšně prošli zrcadlovým testem sebeuvědomění.

Většina krkavcovitých je monogamních, tvoří páry na celý život, přitom hnízdní v koloniích a žijí v hejnech. Jsou tedy vysoce společenští a komunikují. Je tedy možné, že rozliší příbuzného (kavku) od cizího predátora (krahujec), který je i jejich nepřítelem, a přijdou mu na pomoc.

I zde brání druh druha, bohužel mořský racek je vítězem.

Zdroj: YouTube.com

(Zobrazeno celkem 1 328-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..