VIDEO: Plejtvákovec šedý s dvojčaty

V pondělí 1. června mohli milovníci velryb spatřit u pobřeží Dana Point v Kalifornii spatřit zcela ojedinělý úkaz – velrybu se dvěma mláďaty, s největší pravděpodobností dvojčaty. Unikátní video plovoucí samice plejtvákovce šedého s mláďaty bylo natočeno dronem z lodi, která vozí turisty na velrybí a delfíní safari.

Kapitán Dave Anderson, který video natočil, k tomu pro server The Dodo uvedl: „Byla to ta nejúžasnější věc, kterou jsem kdy na moři viděl. Za 20 let služby jsem nikdy o velrybě s dvojčaty ani neslyšel.“

Není zcela jasné, zda jde opravdu o dvojčata, která jsou extrémně vzácná, nebo o jedno vlastní a jedno adoptované mládě. Je zdokumentováno několik případů adopce osiřelých mláďat  delfíny a jinými druhy velryb, plejtvákovec v také situaci pozorován nikdy nebyl.

Ať tak či tak, velrybí rodinu čeká těžká cesta. Pro matku je náročné uživit i jen jedno mládě, které roste tempem až 25 kg, zatímco ona během kojení ztratí až třetinu své hmotnosti. Matka musí mláďata také provést na cestě dlouhé 10 tisíc kilometrů do arktických vod řadou nástrah – musí je ochránit před kosatkami, vyhnout se velrybářským lodím a rybářským sítím.

„Obě mláďata vypadají v pořádku, zdá se, že mají normální váhu a bez problémů plavou s matkou jako jedna velká, šťastná rodina. Doufám, že o triu plejtvákovců při jejich cestě podél pobřeží na sever ještě uslyšíme,“ dodává kapitán Anderson.

Zdroj: TheDodo.com

(Zobrazeno celkem 416-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Autor

Šéfredaktor