VIDEO: Tulení videohovor

V cornwallské záchranné stanici pro divoká zvířata došlo letos v květnu k významné změně. Tulení samice Sija a Luna byly přemístěny do centra Sea Life ve Weymouthu. Sija tak byla oddělena od svého partnera Babyface. Aby se tulení dámě nestýskalo, vymysleli pro ni ošetřovatelé originální aktivitu – umožnili Sije komunikovat s Babyfacem pomocí videohovoru na tabletu.

„Sija se u nás opravdu dobře aklimatizovala, ale mysleli jsme, že by bylo hezké, kdyby mohla zůstat v kontaktu s Babyfacem, a tak jsme pro ně zařídili videohovor,“ uvedla Fiona Smithová z weymouthského SEA LIFE parku. Podle chovatelů „hovor“ probíhal dobře – tuleni sice k přístroji nejprve přistupovali opatrně, ale po chvíli je přemohla zvědavost a začali obraz zkoumat. A co je zajímavější – zdá se, že na sebe dlouholetí partneři i přes vzdálenost, která je dělila, pozitivně reagovali.

Babyface, nejstarší tuleň obecný v Evropě
Kredit: Cornish Seal Sanctuary

Prastarý pirát znovu otcem

Sija i Luna byly převezeny do weymouthského centra v květnu tohoto roku. Příčinou jejich odchodu z cornwallské stanice byl sám letos osmatřicetiletý tuleň Babyface. Tento jednooký tulení pradědeček (přepočteno na lidský věk cca 85letý stařík) byl totiž do Cornwallu poslán, aby si užil klidný důchod, nicméně o užívání měl Babyface poněkud jiné představy než jeho ošetřovatelé. I přes antokoncepci, kterou chovatelé podávali oběma samicím, dokázal se Sijou zplodit v letech 2013 a 2014 dva zdravé potomky – kluky Boa a Buddyho. Jelikož cornwallská stanice je primárně záchranným centrem, neměla kapacity na další odchovy. Jako jediné řešení se tedy jevilo obě samice odsunout z Babyfacova dosahu.

Sija a Luna vychovaly mládě společně

Luna s Babyfacem také čekala mládě; to se ale v době, kdy se Sija radovala ze syna Buddyho, narodilo mrtvé. V té době se nejvíce projevila Sijina laskavá povaha: podělila se s Lunou o péči o vlastního potomka. Mládě se tedy krmilo a bralo hodiny plavání od obou maminek. V současnosti už je Buddymu více než rok a v Cornwallském SEA LIFE centru dobře prospívá, stejně jako jeho bratr Bo a otec Babyface.

Sija a Luna pečovaly o mládě společně. | Kredit: Cornish Seal Sanctuary

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 350-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Autor

Redaktorka, editorka