VIDEO: Uzdravený tuleň se po vypuštění vrátil k lidem

Ošetřovatelé petrohradského Centra pro studium a ochranu mořských savců zažili nepříjemné překvapení při vypouštění uzdraveného tuleně kroužkovaného ladožského. Tulení pacient Krošik se z jezera vrátil zpět ke svým zachráncům.

Zatímco druhý z vypouštěných tuleňů – Paša – byl ve vodě velmi rychle a brzy zmizel z dohledu, Krošik zkoumal okolí s větší opatrností. Do Ladožského jezera se nakonec odvážil, ale od břehu se nevzdálil na víc než na několik desítek metrů. Nakonec se s rozhodností vrátil k lidem, jako by tím chtěl říci, že už je dostatečně vyvenčen a teď by se rád vrátil domů.

Krošik je první pacient, který se vrátil

„To je naše noční můra – že se tuleň vrátí zpět. Dodnes se to nestalo, ale vždycky se až do poslední chvíle obáváme, že jsme nesprávně posoudili připravenost zvířete a to se vrátí,“ komentuje událost ředitel rehabilitačního centra Vjačeslav Alexejev Andrijevskoj.

Tuleň kroužkovaný ladožský patří mezi ohrožené druhy. | Kredit: Alexander Butakov, CC BY-SA 3.0

Tuleň kroužkovaný ladožský patří mezi ohrožené druhy. | Kredit: Alexander Butakov, CC BY-SA 3.0

Tuleň si zřejmě imprintoval lidi

Když Krošik přišel do záchranné stanice, vážil pouhé čtyři kilogramy – tedy méně, než je obvyklá porodní váha těchto tuleňů. „Možná že jeho matka u něj byla jen pár dní, a proto si vytvořil vazbu k lidem,“ vysvětluje Alexejev.

Krošik zatím zůstává v péči rehabilitačního centra pro mořské savce. Další pokus o jeho vypuštění se pravděpodobně neuskuteční dříve než příští rok – v brzké době totiž nebude nezkušenému zvířeti, které se musí naučit si obstarat potravu samo, přát počasí. Samozřejmě je otázkou, jak se nakonec rozhodne samotný pacient.

Tuleň kroužkovaný ladožský (Pusa hispida ladogensis) je vedle tuleně saimaaského jedním ze dvou sladkovodních poddruhů tuleně kroužkovaného. Vyskytuje se výhradně v Ladožském jezeře a je ohroženým druhem podle seznamu IUCN – ve volné přírodě jich nalezneme pouhé dva až tři tisíce.

Zdroj: topdialog.ru

(Zobrazeno celkem 564-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..