Žabka skleněnka aneb nově objevený druh

Nový druh žáby s dokonale transparentním břichem i kardiovaskulárním systémem, který lze dobře pozorovat, byl objeven v amazonské nížině v Ekvádoru. Nyní tu bojuje o své přežití.

skleněná žabka

Tmavé puntíky na kůži jsou jedním ze znaků, které žábu dělají speciální. To nejzajímavější nám však teprve ukáže… | Kredit: Guayasamin JM, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Dalo by se říci, že se jedná o mistrovské dílo, co se žab týče. Nový druh byl objeven v amazonských pralesích v Ekvádoru. Žáby byly pojmenovány Hyalinobatrachium yaku a jsou z rodu rosněnek, které jsou také známy pod názvem skleněné žáby, a to právě z důvodu transparentní kůže, která dovoluje náhled do jejich útrob.

Dokonalost v malém 

Na rozdíl od některých svých „sestřenic“, které mají srdce bílé a neprůhledné, je tento nově objevený zázrak vybaven srdcem zcela transparentním. Lze dokonce pozorovat i krev jím protékající a srdeční tlukot. Tmavé puntíky na hřbetu kůže a zvláštní reprodukční chování jsou výraznými rozdíly, kterými se tento úzce specifikovaný druh vyznačuje. Jsou to právě samečci, kvákající zpod listí na stromech v blízkosti vod, kteří hlídají až do vylíhnutí nová vejce. Mláďata ihned poté vklouznou rovnou do vody.

skleněná žabka

Nejen transparentní kůže, ale také srdce. Vědci tak mohou pozorovat dokonce i jeho tlukot.
Kredit: Guayasamin JM, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Právě tato úzká závislost na prostředí dělá tento druh velmi zranitelným. Znečištění nebo vyschnutí řeky by znamenalo znemožnění reprodukce těchto pozoruhodných živočichů, zatímco odlesnění a stavba nových cest v jejich oblasti jim omezují prostor pro život.

Zdroje: focus.it, veda.stoplusjednicka.cz

Share

One comment on “Žabka skleněnka aneb nově objevený druh

  1. Miloslav Kopaček

    Moc pěkná žabka snad bude přežívat v těchto podmínkách to ji moc přeji díky za příspěvek .s pozdravem zoo magazínu M Kopaček přeji pěkný den.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..