Ze Zoo Děčín odcestoval první odchovaný mravenečník

Rodinka mravenečníků v děčínské zoo má nově o jednoho člena méně. Nejmladší z nich, samice Oli, která je prvním odchovaným mravenečníkem ve zdejší zoo, odcestovala ke konci března do nového domova. Pokud byste ji chtěli ještě spatřit, vypravit se musíte až do Anglie.

mravenečník velký zoo Děčín

Samička mravenečníka velkého Oli se svou matkou v roce 2015. | Kredit: © Zoo Děčín

V úterý 28. března ráno se děčínská zoologická zahrada rozloučila s prvním odchovaným mládětem mravenečníka velkého. Rok a půl stará samice Oli odjela do téměř dvanáct set kilometrů vzdáleného anglického Drusillas Parku, kde pro ni vybudovali zcela novou expozici. „Přípravy na transport probíhaly bez problémů. Samice si sama během noci vlezla do přepravního boxu. Na cestu dostala své oblíbené avokádo, červy, zásoby vody i speciální míchanici, která obsahuje rozemleté hovězí maso, rašelinu, ovoce, zeleninu, vejce a další přísady,“ popsal zoolog Roman Řehák.

Na cestě nebyla sama

Do nového bydliště Oli dorazila v pořádku druhý den, ve středu 29. března. Její transport zajišťovala specializovaná přepravní firma, která do anglické zoo vezla i další zvířata. Společnost tak samičce na cestě dělal i primát kotula amazonského, jehož cílem bylo Maďarsko.

Oli se v Děčíně narodila 17. září 2015 samici Goye a samci Ferdovi. Místní zoologická zahrada byla tehdy teprve třetí zoo v České republice, kde se toto zvíře podařilo odchovat. Jeho chovu se věnuje již 8 let.

transport mravenečníka velkého ze zoo Děčín

Transport mravenečníka v Děčíně – Oli je připravena na cestu do nového domova. | Kredit: © Zoo Děčín

Mravenečník velký (Myrmecophaga tridactyla) je největším druhem mravenečníka a pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde obývá různé biotopy – savany, pastviny, lesy či močály. Na rozdíl od jiných mravenečníků žije výhradně na zemi. Je potravním specialistou; při vyhledávání hnízd mravenců a termitů je nucen překonávat velké vzdálenosti, včetně vodních toků. Vodu však tento živočich miluje a velmi rád i plave.

Mravenečníci velcí nemají zuby, zato jejich malá hlava s malinkýma ušima i očima a trubkovitě protáhlými čelistmi skrývá až 60 centimetrů dlouhý jazyk, kterým jsou schopni na jediné líznutí sebrat až 500 mravenců. Na předních tlapách mají čtyři prsty opatřené třemi silnými a až deset centimetrů dlouhými drápy –  jsou jimi schopni rozbít termitiště, které je tvrdostí srovnatelné se stříkaným betonem. V zajetí se mravenečníci krmí náhradní kašovitou stravou.

Zdroj: Zoo Děčín

(Zobrazeno celkem 173-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..