Zemřela Koko, neslavnější gorila světa. Mluvila znakovou řečí

Rozuměla zhruba 2000 slovům a více než 1000 jich dokázala vyjádřit ve znakové řeči. Gorila Koko, zřejmě nejslavnější primát vůbec, zemřela 19. června v Kalifornii ve věku 46 let. S Koko dlouhodobě pracovala psycholožka Francine Pettersonová, která ji naučila znakovou řeč. Podle Pettersonové byla Koko nadprůměrně inteligentní, její IQ bylo údajně vysoké mezi 75 a 95 body – lidé mívají obvykle hodnotu okolo 100. Na rozdíl od ostatních primátů se poznávala v zrcadle a chovala vlastní zvířata.

Gorila Koko nemohla mít vlastní mláďata, ale chovala kočky. | Zdroj: Youtube.com

Gorila Koko, která se během svého života stala celebritou, se narodila v roce 1971 v San Francisku. Jako další ohrožené gorily nížinné měla žít v zajetí společně se svou tlupou. Ale už v jejím půl roce věku se začal psát její neuvěřitelný příběh. Projevovaly se u ní různé choroby, byla podvyživená, a tak musela přejít do karentény.

Práce s psycholožkou

Díky tomu s ní začala pracovat tehdejší studentka psychologie Francine Pattersonová, dnes uznávaná zvířecí psycholožka. Velmi ji zajímala otázka, zda je možné mluvit se zvířaty. V sedmdesátých letech to byla celkem odvážná myšlenka. Pattersonová začala za Koko docházet a učit ji znakovou řeč. „Neustále jsem se snažila Koko přimět, aby se zaměřila na své ruce. Dýchala jsem na sklo v jejím výběhu a do vysráženého dechu jsem kreslila hvězdičky a andílky. Koko se to líbilo, začala na sklo dýchat také. Celé jsme to opakovaly pořád dokola,“ vyprávěla Pettersonová magazínu Commonweal.

Koko začala rychle chápat a postupem času se naučila rozumět 2000 slovům. Podle testu inteligence se její IQ pohybovalo mezi 75 až 95 body. Když byly Koko tři, byla přesunuta do Standfordu. Jakmile dospěla, zoo v San Francisku ji chtěla zpět, aby ji mohla zahrnout do chovného programu. Pettersonová se bála, že by Koko ve velké tlupě byla nešťastná, a tak si ji po velkých komplikacích osvojila. Musela ale do svého výzkumu zapojit také samce. A tak začalo soužití psycholožky Pettersonové, gorilí samice Koko a samce Michaela.

Milovala kočky

Pořádali společně oslavy narozenin, gorily například malovaly obrazy. Koko se jednou vyfotila fotoaparátem v zrcadle a snímek, který se objevil na obálce časopisu National Geographic, ji proslavil. Jak se později zjistilo, Koko byla neplodná. Ale chovala vlastní domácí mazlíčky. Nejvíce si oblíbila kočky, kterých měla několik. V objetí s jedním z nich se objevila znovu na obálce National Geographic. Když jednu z jejích koček zajelo auto, začala Koko znakovat slova „mračit-plakat-mračit-smutek“ a vydávala zvuky podobné lidskému vzlykání.


Dalším momentem, kdy fascinovala veřejnost, byl rok 1998. Web AoL.com uspořádal online chat mezi Koko a Američany. Během něja žadonila o pamlsky a složila větu „rty-falešný-sladkost-dát-já“. Ve skládání vět byla Koko výjimečná, zkoumala ji řada jazykovědců i psychologů. Někteří měli pochybnosti, že znaky skládá náhodně a používá je jen proto, aby si vyprosila pamlsek. Koko si ale vymýšlela i vlastní znaky – například prsten, pro nějž neznala výraz, opsala jako „náramek-prst“.

Nečekaná smrt

S gorilím samcem Michaelem žila až do roku 2000. Její společník, který rovněž zvládal znakovat, tehdy zemřel. Koko velmi truchlila, ale začala pak žít s dalším samcem Ndume. Byla s ním – a samozřejmě s Francine Pettersonovou – až do své smrti 19. června 2018. Zemřela ve spánku ve věku 46 let. Ačkoli je to na gorilu celkem vysoký věk, její smrt byla nečekaná.

Zdroje: National Geographic, Lidovky.cz, Aljazzera.com, Novinky.cz

(Zobrazeno celkem 746-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..