ZOO Dvůr Králové odchovala ženetky

Královédvorské zoologické zahradě se povedlo odchovat první mládě ženetky tečkované (Genetta genetta) v historii zoo. Pohlaví malé cibetkovité šelmy bude známé zhruba za týden.

Mládě ženetky

Mladá ženetka v královédvorské zoo | Kredit: © Simona Jiřičková

Mládě se narodilo přesně na prvního máje a veřejnosti bylo představeno při Dni dětí. Pohlaví mláděte je prozatím neznámé, jeho určení by mělo proběhnout za týden. Mláděti se daří dobře a rodiče se o něj náležitě starají. Malá ženetka je prvoodchovem ženetky tečkované ve zdejší zoo.

Ženetky jsou staronovým druhem v královédvorské zoo. V zoo se objevily v 70. a 80. letech, vždy se ale jednalo o jedno zvíře. Nově se ženetky chovají od roku 2014, kdy z polské zoo Lodz přicestoval pár. Vloni byl zaznamenán jeden potrat. Úspěch se tedy dostavil až letos. Ženetky můžete najít zvenku pavilonu šelem, směrem od výběhu gepardů a psů hyenových.

Mládě ženetky s matkou

Mladá ženetka s matkou v královédvorské zoo | Kredit: © Simona Jiřičková

Ženetka se objevila téměř ve všech českých a slovenských zoologických zahradách. V současné době je ženetka tečkovaná chována v Bojnicích, Bratislavě, ve Dvoře a v Chomutově, kde se je také daří odchovávat. Ženetku savanovou můžeme najít v Plzni a ženetku skvrnitou v liberecké zoo.

Ženetka tečkovaná (Genetta genetta) je malá cibetkovitá šelma, žijící v Africe, Evropě a na Blízkém východě. V Evropě se nachází díky člověku, který je zde uměle vysadil, anebo utekly z chovů. Ženetka byla Egypťany a Římany chována jako domácí mazlíček a lovec myší. I dnes se takto chová ve Spojených státech a Asii. Od nejstarších dob se loví také pro svou kožešinu.

Ženetka je samotářské zvíře, běžně však žije i v párech. Je podobná kočce, na rozdíl od ní má však pouze částečně zatahovatelné drápy. Patří mezi noční šelmy. Jejich přirozenou potravu tvoří malí hlodavci, ptáci či ovoce. Obvykle rodí 1–4 slepá mláďata. Vzácná čtyřčata se narodila v roce 2009 v Bojnicích. U kořene ocasu má žlázu vylučující páchnoucím sekretem, který se používá v parfémech.

Zdroj: Zoo Dvůr Králové

(Zobrazeno celkem 2 004-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..