Zraněným zvířatům pomáhají v Pavlově

Dráty elektrického vedení a automobily. To jsou dvě hlavní nástrahy vytvořené člověkem, které zcela zásadně zasahují i do světa zvířat. Pro ta, která se v tomto lidském světě zraní, existují mnohá záchranná zařízení. Jedním z nich je i stanice Pavlov na Vysočině, která byla domovem i večerníčkového Vydrýska.

vydra záchranná stanice Pavlov

Vydry jsou jedny ze zvířat, která v záchranné stanice v Pavlově potkáte. | Kredit: © Nikol Dobrá

„Nejčastěji se k nám dostávají zvířata, která žijí poblíž člověka. Jde zejména o poštolky, ježky, netopýry či kosáky. Mnohdy jsou živočichové zraněni autodopravou a draví ptáci popáleni na drátech vysokého napětí,“ říká ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Dodává také, že velké zastoupení u nich každý rok mají zbytečně sebraná mláďata.

I z toho důvodu by lidé, kteří chtějí nějakému zvířeti pomoc, měli nejprve na záchranou stanici zavolat a poradit se, zda ji živočich vůbec potřebuje. „Často tu máme zvířata, která si jejich nálezci přinesli domů a nevědí si s nimi rady,“ vysvětluje Karafiát. Někteří zástupci fauny se na záchranou stanici zase dostanou díky spolupráci s centrálním dispečinkem zásahových složek či se správou CHKO Žďárské vrchy.

Od savců po ptáky

dravec záchranná stanice Pavlov

Ptáci se do stanice často dostanou po srážce s autem či s popáleninami.
Kredit: © Nikol Dobrá

Na záchranné stanici v Pavlově se obvykle nachází kolem stovky zvířat. Zastoupeno je asi třicet živočišných druhů včetně vyder, sov, labutí, netopýrů, ježků, norka evropského, lišky, a v neposlední řadě všech druhů orlů žijících v České republice. Někteří zástupci fauny se díky mnohým záchranným programům vrátí do volné přírody, jiní však zůstávají natrvalo v záchranné stanici.

„Léčba je u každého případu odlišná. Někdy u nás zvíře zůstane jen pár dnů, někdy je to téměř rok,“ uvádí Karafiát. Zdůrazňuje také, že aby mohl být živočich vypuštěn, musí si být ošetřovatelé zcela jisti, že má předpoklady v přírodě přežít a zapojit se do populace. Například všichni ptáci se proto před vypuštěním rozlétají v takzvané rozlétávající voliéře.

Stanici Pavlov se letos na podzim podařilo vyléčit například včelojeda lesního po srážce autem či výra velkého, kterého srazil vlak. Do stanice podle Karafiáta dorazí každý rok 500 až 600 živočichů. Vrátit se do přírody se pak podaří zhruba polovině z nich. Někteří zástupci se takto dostanou i do jiných států. „Podařilo se nám dojednat vypuštění u nás odchovaných vyder v Holandsku,“ říká Karafiát.

Staň se adoptivním rodičem

Jelikož je stanice Pavlov nezisková organizace, velkou roli hraje podpora všech lidí, kterým není příroda lhostejná. Kromě jakékoli finanční pomoci si může kdokoli zraněného živočicha adoptovat a přispívat tak na nákup krmení. Kromě péče o živočichy stanice pořádá i nejrůznější výukové programy pro děti, kde se naučí, jak by se měly chovat k přírodě.

Přijít se podívat do záchranné stanice může kdokoli. „Od konce dubna do konce září pořádáme denně komentované prohlídky, nabízíme také ubytování přímo na stanici. Získané finance jdou zpět na náš provoz,“ uzavírá Karafiát.

(Zobrazeno celkem 437-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..