Jak psi vnímají čas?

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli váš pejsek pozná, jak dlouho jste pryč z domova? Jednoznačná odpověď na otázku, jak psi vnímají čas, zatím neexistuje. Podle různých indícií si však jejich pohled na věc umíme alespoň trochu představit. 

Dokáže pejsek rozpoznat, jak dlouho už sedíte u počítače? | Zdroj: Flickr.com

I odpověď na otázku „jak lidé vnímají čas?“ je velmi komplikovaná. Víme, že pokud se věnujeme něčemu, co nás baví, čas utíká rychleji než při nudné činnosti. Zda to tak mají pejskové stejně, zatím vědci nedokážou zjistit. Zvířatům do hlav stále nevidíme. Některé výzkumy se psímu vnímáním času věnovaly. Například v roce 2010 se snažili švédští vědci zjistit, zda psi dokážou rozeznat krátkou a dlouhou dobu nepřítomnosti svého pána. Pomocí skrytých kamen výzkumníci  pozorovali, jak dvanáct psů reaguje na odchod a příchod majitelů. Zvířata zůstávala sama po dobu 30 minut, 2 a 4 hodin.

Studie prokázala, že psi se více radovali z příchodu páníčka po dvou hodinách samoty než po půl hodině. Více vrtěli ocasy a žádali větší míru pozornosti. Mezi dvouhodinovým a čtyřhodinovým odloučením ale vědci žádný výrazný rozdíl nezpozorovali. Pes je tedy očividně schopen rozpoznat kratší a delší časový úsek samoty, přesně odhadovat čas ale nedokáže.

Pes si dokáže o jídlo říct v pravidelný čas. | Zdorj: Pxhere.com

Procházka v šest

Téměř každý páníček zná ovšem situaci, že se jeho pejsek začne dožadovat jídla přesně v pět večer a procházky přesně v šest. Ani tuhle schopnost nejsou odborníci schopni vysvětlit. Existuje ale několik teorií. Jedna říká, že psi jsou možná schopni „myšlenkového cestování časem“. To by znamenalo, že pejskové mohou znovu prožít události, se kterými už mají zkušenost. Výzkumy prokázaly, že tuto schopnost mají opice – dokázaly si zapamatovat, že zmrzlý pamlsek se po pěti minutách rozpustí, a tak mají na konzumaci omezenou dobu.

Podobný výzkum se psy však stále chybí, a tak se jedná pouze o domněnku. Stejně tak si někteří odborníci myslí, že se psi orientují podle denního světla nebo podle fyziologických procesů ve svém těle. Když v pět dostanou hlad, poznají, že si mají jít pro jídlo. Současná věda tedy nedokáže podat přesnou odpověď na to, jak naši čtyřnozí přátelé vnímají čas. Jedno ale víme jistě: v obvyklý čas procházky nebo jídla vždycky znervózní a začnou se dožadovat naší pozornosti.

Zdroje: Mazlíčcivpohybu.cz, iPrima.cz, Hundo.cz

(Zobrazeno celkem 2 189-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..