Jak vidí pes?

Zajímalo vás někdy, jak se na svět dívá váš čtyřnohý miláček? Určitě byste našli někoho, kdo by vám tvrdil, že psi vidí pouze černobíle. Tento mýtus totiž spoustu lidí pokládá za pravdivý. K pravdě má však daleko – i pes dokáže vidět barevně, jen poněkud odlišněji než my. Podívejme se blíže na to, jak nejlepší přítel člověka ve skutečnosti svět okolo sebe vidí.  

psí oči

Jak asi vypadáme v psích očích?

Na začátek je třeba si připomenout něco málo z biologie, abychom lépe pochopili, jak se to se psy a jejich zrakem má. Nejspíše každý z nás někdy v souvislosti s očima alespoň zaslechl slova jako „tyčinky“ a „čípky“. Co tyto pojmy vlastně znamenají? Zjednodušeně je můžeme označit jako světlocitlivé buňky, které se nacházejí v sítnici oka. Čípky nám zajišťují vidění za lepších světelných podmínek (tedy ve dne), tyčinky naopak slouží za těch horších (ve tmě). Díky čípkům jsme navíc schopni rozlišit i jemné detaily v našem zorném poli a především – jsme díky nim schopni rozeznávat jednotlivé barvy.

Lidé mají v oku čípky tří typů a prostřednictvím nich mohou vidět úplné barevné spektrum: náš mozek odlišuje červené vlnové délky od zelených a modré vlnové délky od žlutých. Lidské oko tak dokáže rozeznat okolo milionu barevných odstínu.

A co pes?

Psi mají ovšem ve svém oku pouze dva typy čípků. Jsou tak schopni odlišit modrou barvu od žluté, červenou od zelené už však ne. Jejich barevné vidění je tak značně omezené – oproti nám rozeznávají jen okolo deseti tisíc barevných odstínů. Ve srovnání s lidmi jsou psi také krátkozrací a jejich vidění není tak ostré. Psí oko je navíc méně citlivé na změny jasu.

Přibližný obrázek toho, jak psi vidí svět ve srovnání s člověkem. Kredit: © Redakce ZOO Magazín, fotografie napravo upravena pomocí webové aplikace Dog Vision

Přibližný obrázek toho, jak psi vidí svět ve srovnání s člověkem.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín; fotografie napravo upravena pomocí webové aplikace Dog Vision

Náš domácí mazlíček tak sice není schopen rozlišit „zelené“ jablko od „červeného“, že se však jedná o jiné odstíny pravděpodobně pozná – a to díky rozdílnému jasu a kontrastu (červené jablko je většinou tmavší, než zelené).

Nicméně, i hafani člověka v některých „vizuálních dovednostech“ překonají. Jejich oči jsou mnohem více citlivější na pohyb na dálku. Zajíce v lese tak pravděpodobně spatří dříve než my.

Zdroje: 

Share

One comment on “Jak vidí pes?

  1. Pingback: Jak vidí pes | Zapni mozek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..