Lamí terapie: domov seniorů s neobvyklými pomocníky

To, že kontakt se zvířaty může pomoci při léčbě mnoha nemocí, je známá věc, ale ve většině případů jsou do těchto projektů zainteresováni psi či kočky. Jeden z domovů pro seniory v Berlíně si však jako pomocníky při terapii vybral lamy alpaky, zvířata bezpochyby sympatická, ale v tomto ohledu poněkud atypická.

lama alpaka

Lamy těší obyvatele německého domova pro seniory. | Kredit: Ruptly TV

Lamy pomáhají seniorům

Alpaky žijí na zahradě o rozloze 1 200 m² domu s denní pečovatelskou službou Mana Wedell, situovaném v okrajové části Berlína Steglitz v Německu. Zde se tato sympatická zvířata vodí přímo do pokojů pacientů, aby jim zpříjemnila a rozveselila den. Zdá se, že lamy na pacienty působí skutečně pozitivně ve všech směrech. Lamy zbožňují doteky lidí, nechávají se rády hladit a občas jim je dopřán i nějaký ten pamlsek, který si pro ně pacienti rádi nachystají.

Podle vědců je tento druh terapie velmi vhodný například při redukci úzkosti, deprese a také při dlouhodobých bolestech, kdy zvířata pacienta rozptýlí natolik, že na své útrapy alespoň na chvíli zapomene, nebo je potlačí. Před prvním kontaktem s pacienty jsou lamy samozřejmě důkladně připravovány: na prvním místě vakcinací; dále se musí prověřit jejich chování a reakce a také je třeba zvířata udržovat v čistotě, aby se zamezilo vzniku infekce.

lama alpaka

Lamy alpaky jsou známé svou vlnou, méně však pro své terapeutické schopnosti.

Lama – přítel člověka

„Lamy jsou velmi empatická a citlivá stvoření,“ říká ředitelka domova Johanna Hormannová. „Na tato krásná zvířata mě upozornil jeden pořad v televizi. Jakmile jsem se alpakami začala zabývat blíže, zjistila jsem, že jsou výborné pro využití v terapiích a že to jsou zvířata podobně empatická jako delfíni,“ dodává Johanna Hormannová. To byl dostatečný důvod pro to, proč se rozhodla pořídit několik lam i do domova pro seniory. „O naše alpaky pečuje celý náš tým. Pracujeme na směny, takže ranní směna má vždy za úkol zvířata vypustit na pozemek a večerní směna je pak zase ustájí,“ říká ředitelka.

Pozitivní vliv, který zvířata na obyvatele domu mají, na sebe nenechal dlouho čekat. „Mnoho našich pacientů se dříve zdráhalo opustit svůj pokoj. Nyní mají důvod si opět třeba vyjít na krátkou procházku a potěšit se s alpakami. Je zřetelně vidět, jak někteří senioři úplně rozkvetli, a to dokonce i ti, kteří trpí bolestmi,“ dodává spokojeně vedoucí domova.

lama alpaka

Alpaky volně žijí na území Jižní Ameriky.

Lama alpaka (Lama guanicoe f. pacos) je domestikovaná lama, která se chová převážně kvůli kvalitní vlně.  Tento druh lamy dosahuje obvykle výšky okolo jednoho metru a délky do 2,5 metru; její hmotnost se zpravidla pohybuje kolem 60 kg. Od ostatních lam se liší zejména delší vlnou, která je zbarvena od bílé přes hnědou až po černou. Volně žijí lamy alpaky zejména v Ekvádoru, Peru a Bolívii, několik jich nalezneme také v Argentině. Lama se dožívá okolo 20 let a živí se převážně trávou, senem, bylinami, ovocem, zeleninou, ale také granulovanou směsí či tvrdým chlebem.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 987-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..