Medvědi ohryzali nákladné vědecké zařízení

Lední medvědi připravili v září tohoto roku kanadským oceánografům i přes nízké teploty panující v Severním ledovém oceánu horké chvilky. Při výzkumné výpravě se totiž vědci na vlastní oči přesvědčili, jak je těžké vysvětlit medvědům, že předmět, do nějž se velcí predátoři zakousli, je drahé zařízení, které jim navíc zcela jistě nebude chutnat.

Zvědaví medvědi zkoumají kabel. | Kredit: Katryn Purdon

Odborníci z University of Victoria měli za úkol mapovat, jak souvisí změny fyzikálních, bilologických a chemických procesů v prostředí oceánu se změnami klimatu. Skupina vědců byla na palubě lodi CCGS Amundsen v Beaufortově moři cca 240 km od pevniny. Posádka právě spouštěla přístroje z paluby do moře, když uviděla trio ledních medvědů, které jejich počínání velmi zaujalo.

Medvědice s dvěma mláďaty se okamžitě jala zařízení zkoumat. „Jeden ze způsobů, kterými lední medvědi prozkoumávají své okolí, je, že do věcí kolem sebe zkoušejí kousat,“ uvádí dr. Jay Cullen. A to je také přesně to, co medvědi dělali – začali kabel vedoucí k zařízení ohryzávat, jak můžeme vidět na videu Kathryn Purdonové, sudentky oceánografie, která rovněž byla na palubě. Nakonec medvědy ale zařízení přestalo zajímat. Kabel naštěstí nebyl zásadně poničen a vybavení za 200 000 dolarů, které k němu bylo připevněno, zůstalo nepoškozeno.

Je pozoruhodné, že se vědci s medvědy setkali tak daleko od pevniny. „Rozloha ledových ploch se každé léto zmenšuje, proto medvědi plavou dál častěji,“ vysvětluje dr. Cullen. Trojice chlupatých predátorů podle svědků nevypadala ani vyhuble ani vystresovaně. „Pravděpodobně byli prostě jenom zvědaví,“ uzavírá dr. Cullen.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..