V Milovicích uhynula Sgurr, nejstatečnější klisna stáda

Smutek zasáhl v úterý večer pastvinu v Milovicích. Na jejím okraji uhynula klisna Sgurr, která se navždy zapsala do srdcí tisíců lidí jako matka prvního hříběte divokých koní, které se narodilo v České republice na podzim roku 2015. Ještě větší náklonnost veřejnosti si pak získala svým statečným bojem o přežití, když krátce po porodu čelila vážným zdravotním potížím poté, co neukáznění návštěvníci krmili zvířata pečivem.

sgurr

Klisna Sgurr se svým prvním hříbětem na podzim roku 2015. | Kredit: © Michal Köpping

Milovická prvorodička i bojovnice o život

„Sgurr nám dala nejvíce radosti, zároveň jsme s ní zažili nejvíce strachu, a obdivovali jsme její statečnost, když bojovala o život svůj i svého několikadenního hříběte. Mezi všemi členy stáda tak pro nás bude mít navždy výjimečné místo,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. „Pohled na Sgurr, která stojí uprostřed pastviny se svým hříbětem, patří okamžikům, na které nikdy nezapomenu,“ dodal Dalibor Dostál. Mezi silné zážitky patřily také chvíle, kdy klisnu s hříbětem po návratu z léčení vítalo celé stádo. 

Sgurr se kromě prvního mláděte, klisničky Samhain, narodilo loni v říjnu ještě druhé hříbě. Tomu je nyní půl roku a podle veterinárního lékaře by mělo přežít. Se Sgurr se na pastvině rozloučil jak její poslední potomek, tak celé stádo, které mrtvou klisnu obklopilo.

klisna samhain

První milovické hříbě divokých koní, klisnička Samhain, na jaře minulého roku.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Příčina smrti bude upřesněna

Na uhynulou klisnu upozornila veřejnost, která uvědomila policii, ta poté kontaktovala chovatelský dohled. Veterinární lékař určil jako předběžnou příčinu smrti koliku, přesnější závěry by měla přinést pitva. Zdraví klisny dlouhodobě podlomil jak stres, který ji způsobilo oddělení od stáda a pobyt v neznámém prostředí během léčby, kdy byla poprvé v životě mimo pastvinu a v uzavřeném objektu, tak porody mimo tradiční jarní termíny. Kojení a péče o hříbě během zimy pro ni byly náročnější a stály ji více sil.  

„Chtěl bych poděkovat veřejnosti a příslušníkům policie, že nás o situaci rychle informovali, stejně jako kolegům z chovatelského dohledu, že byli během chvíle na místě a přivolali veterináře,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Klisna Sgurr, celým jménem Sgurr Na Ban A’Mhoire, se narodila v roce 2003 ve Skotsku v oblasti Wester Ross. Celý život se pohybovala se stádem ve volné přírodě Skotské vysočiny. Do České republiky přijela s prvním stádem divokých koní v lednu 2015.

Stádo divokých koní přišlo v Milovicích o jednoho člena. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Zdroj: Česká krajina, o.p.s

Share

One comment on “V Milovicích uhynula Sgurr, nejstatečnější klisna stáda

  1. Jana

    To je mi hodně líto a pokud se prokáže, že to bylo stravou od návštěvníků, tak k lítosti se přidá neskutečná zloba na návštěvníky, kteří nedbají pokynů a koně krmí. Jana

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..