“Mořští králíčci” jsou hitem internetu

Slimáci nepatří zrovna mezi typ zvířat k pomazlení, přesto jeden druh tvoří výjimku. Jedná se o mořského slimáka Jorunna Parva. Není tomu tak dávno, co se tento malý živočich, připomínající vzhledem malého králíčka, stal hitem především v Japonsku.

Mořský slimák nápadně připomíná nadýchaného králíčka. | Kredit: Steve Childs, CC BY 2.0

Jorunna Parva, žijící převážně v Indickém oceánu, Pacifiku, na Filipínách a v Japonsku, byl objeven již v roce 1938, ale teprve loni vešel tento malý mořský tvoreček díky dokumentárnímu filmu ve známost. Délka tohoto hermafrodita dosahuje pouze 2,5 cm. „Mořský králíček“ je masožravec a živí se převážně jedovatými medúzami. Jeho zbarvení je různé, od bílé přes modro-žlutou až oranžovou. Tělíčko slimáka, které je téměř průsvitné, je pokryto měkkými bodlinkami, které obsahují toxiny sloužící k obraně proti predátorům.

Domnělá “ouška” slimáka Jorunna Parva nejsou, jak můžeme předpokládat, opravdické uši. Ve skutečnosti se jedná o senzory umístěné na hlavě, které živočich používá jako čichové a chuťové orgány a které ho upozorňují na nebezpečné látky v oceánu. Tento fakt ale obdivovatelům tohoto mořského slimáka nebrání v tom nazývat ho „mořským králíčkem“.

(Zobrazeno celkem 2 509-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..