Nosorožčice z Plzně už brzy porodí druhého potomka

Již za pár týdnů se plzeňská zoo dočká historicky druhého mláděte nosorožce indického od samice Manjuly. Jak se budoucí dvojnásobné matce daří? Prožívá její březost i samec Baabuu? Nejen to nám v rozhovoru prozradil ošetřovatel plzeňských nosorožců Robert Bultas.

nosorožec Manjula zoo Plzeň

Manjula se již brzy stane matkou druhého potomka. | Kredit: © Vojta Ondřej Smolík

Jak dlouho je Manjula březí?

Manjula zabřezla 8. 10. 2015 – v tomto roce to pro nás bylo druhé páření. První proběhlo v srpnu 2015 a i přesto, že Manjula byla v silné říji, Baabuu o ni nejevil zájem. Druhý pokus zprvu vypadal dost podobně, nakonec ale samec nezklamal a v podvečer došlo k páření, které trvalo 51 minut (pozn. aut. – nejdelší zaznamenané páření u nás). Díky tomu už samo o sobě vypadalo možné zabřeznutí dost slibně, i přes to se ale čekalo na výsledky z odebraného trusu, které se provádějí na fakultě ve Vídni. Po třech měsících pak hormonální graf potvrdil Manjuly březost.

Kdy můžeme očekávat narození mláděte?

Březost nosorožců trvá obvykle 450–500 dní. Přesný termín porodu tedy určit nemůžeme, přibližně ale vychází na leden až únor 2017.

Změnilo se po zabřeznutí nějak Manjulino chování?

Z počátku se chování těhotné samice nemění. Změny nastávají až ve vyšším stádiu březosti, a to zhruba dva měsíce před porodem. Manjula si začíná hlídat svoje teritorium – odhání nejen samce, ale i nás, ošetřovatele. Vše provází funěním a jakýmsi chrochtáním, kterým dává najevo nelibost. Jsou na ní též vidět hormonální návaly v podobě „dobré a špatné nálady“.   

Upravuje se s blížícím se porodem její krmná dávka?

Krmná dávka se speciálně upravuje dva měsíce před porodem. Do stravy se jí přidávají vitamíny s obsahem selenu a laktační kaše na tvorbu mléka.

nosorožec Manjula zoo Plzeň

Při páření vážila Manjula 1 530 kilo. Dnes má těhotná nosorožčice 1 815 kg. | Kredit: © Vojta Ondřej Smolík

Důležité samozřejmě je, aby mládě bylo zdravé a čilé, ale přeci jenom – jaké pohlaví byste si přáli?

Jak říkáte, prvotně záleží na zdraví a vitalitě mláděte i matky. Pro budoucí chov by byla určitě osvěžením krve samička, i sameček by ale v Evropském chovu našel své místo.

Vnímá nějak Baabuu, partner Manjuly, blížící se porod?

Myslím, že Baabuu vůbec netuší, že bude tátou. V klidu funguje v normálním každodenním režimu bez jakýchkoliv náznaků, že by na „jeho pavilonu“ došlo k nějakým změnám.

Jaká je role ošetřovatelů s blížícím se porodem?

Protože na porod se dopředu připravit nedá, naše role je jen přítomnost. Pokud bude třeba, budeme se rozhodovat v okamžiku. Spíše se snažíme o to, aby bylo vše ve správnou chvíli po ruce. To znamená připravit veterináře na telefonu, sehnat láhve a mléko na případné dokrmení nebo nachystat oddělovací box… Spíše ale doufáme, že Manjula opět potvrdí úlohu báječné matky a poradí si i bez nás. V každém případě ale uděláme vše pro to, aby byly matka i mládě v pořádku.

nosorožec Baabuu zoo Plzeň

Samec Baabuu tráví každý den klasickou rutinou ˜– žere, spí a koupe se. | Kredit: © Martin Vobruba

Historie chovu nosorožců indických v plzeňské zoo se váže ke Dni dětí v roce 2010, kdy z Berlína dorazila tehdy dvouletá Manjula. O tři dny později ji následoval samec Beni z maďarské Sóstó Zoo. Ten byl následně v roce 2011 vyměněn za samce Baabuua z anglického Chesteru. Na podzim 2012 mezi nimi proběhlo čtyřicetiminutové páření, po kterém Manjula zabřezla. V únoru 2014 pak porodila samičku Marušku. Ta v dubnu letošního roku odcestovala do francouzského Touroparcu. Doufáme, že i v případě blížícího se potomka dopadne vše v pořádku a že příští návštěvnickou sezónu budeme moci v plzeňské zoo opět obdivovat mládě nosorožce indického.

(Zobrazeno celkem 1 068-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

3 comments on “Nosorožčice z Plzně už brzy porodí druhého potomka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..