Novinky v zoo: malé dželady a kočkodani

I v průběhu září přichází na svět v zoologických zahrádch dost mláďat. Ústí nad Labem se těší z kočkodana Brazzova, Zlín z novorozených opic dželad a v Praze se začíná osamostatňovat mládě pandy červené.

Dvě dželady ve Zlíně

Příbuzní paviánů, opice dželady, mají v Zoo Zlín další přírůstky. Tři dny po sobě porodily samice Goba i Dora – 13. a 16. září. Všichni už jsou v současnosti k vidění ve venkovním výběhu. Ve volné přírodě obývají dželady vysoko položené horské plošiny a louky na území Etiopie a Eritreje. V České republice kromě zlínské zoo chová tyto primáty ještě i Zoo Brno.

Novorozený kočkodan Brazzův

V noci na 16. září se v ústecké zoo narodila pravděpodobně samička kočkodana Brazzova. Její matka Rozina úspěšně odchovala už sedm mláďat, otcem je její partner kočkodan Flojd. Kočkodany chová ústecká zoo již od 70. let, v současnostni má tlupa šest členů. Tito primáti žijí v pralesích rovníkové Afriky. V Evropě je chová  33 zoologických zahrad, celkově se zde nachází zhruba 140 jedinců. V České republice jsou kromě Zoo Ústí nad Labem k vidění ještě v Zoo Plzeň.

Mládě pandy červené v Praze

V pražské zoo mohou návštěvníci začít vyhlížet mládě vzácné pandy červené. Nový přírůstek se narodil 2. července samici Wilmě a samci Patovi. Právě v těchto dnech se mládě poprvé pohybuje samo po výběhu. „Na úspěch v podobě prvního odchovaného mláděte jsme čekali téměř 60 let; od roku 1955, kdy se v pražské zoo objevily pandy červené. Podařilo se to až v roce 2012. O to větší radost nám udělalo, že o pár let později už je tady další mládě, které má navíc s dříve odchovaným Akimem společného otce Pata,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek na webu ZooPraha.cz. Mládě se dá považovat za odchované ale až ve chvíli, kdy zcela přede na náhradní stravu a nebude v tomto ohledu závislé na matce.

Zdroje: Zoo Praha, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Zlín

 

 

(Zobrazeno celkem 260-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..