Novinky v zoo: nejen za vzácnými přírůstky

České zoologické zahrady se neustále rozrůstají o nové zvířecí obyvatele. Nouzi nemají dokonce ani o vzácná a jedinečná zvířata. V článku se například dočtete, kdo našel svůj domov v zoo Chleby nebo kde nově spatříte dikobraze palawanského. 

langur duk

Kdo jsou tyto krásně zbarvené opice? | Kredit: © ZOO Chleby, Facebook

Světová událost v zoo Chleby

Pokud chcete na vlastní oči spatřit jedny z nejvzácnějších primátů na světě, vypravte se v blízké budoucnosti do zoologické zahrady Chleby. Tam se totiž zabydleli tři jedinci druhu langur duk, kteří sem na konci srpna dorazili z Thajska. Tito primáti jsou ohroženým druhem a mimo tropy je momentálně zoo Chleby jedinou zahradou, která má více než jednoho jedince. Opičky jsou prozatím v karanténě a otevření jejich expozice pro návštěvníky se teprve chystá.

Ve dvou se to lépe táhne

Pražská zoologická zahrada oznámila jedinečný odchov – 4. září se zde narodila dvojčata jelena lyrorohého, který je ohroženým druhem. Jedná se o dva samečky. Více podrobností o jejich příchodu na svět i o druhu tohoto jelena si můžete přečíst v tomto článku.

Další zajímavou dvojicí v pražské zoo jsou nově příchozí obyvatelé pavilonu Indonéské džungle. Tvoří ji pár druhu dikobraze palawanského, který do ČR přicestoval z francouzské zoo. I zde se jedná o poměrně vzácnou událost, neboť chov tohoto zvířete není příliš obvyklý. V Evropě ho kromě pražské zoo najdeme jen ve třech dalších. Stejně jako jelen lyrorohý, také dikobraz palawanský je již ohroženým druhem. Důvodem pro jeho ztráty je především úbytek tropických lesů, které jsou jeho přirozeným prostředím.

dikobraz palawanský

Dikobrazi palawanští si v pražské zoo nejraději pochutnávají na pekanových ořeších.
Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

Bílé veličenstvo

Do Dvorce se můžete nově přijít podívat na velmi vzácná zvířata – bílé jihoafrické lvy. Jedná se o vzácnou formu lva pustinného jihoafrického. Chovný pár těchto krasavců sem přijel z polské zoologické zahrady. Doufáme, se že můžeme těšit na brzká mláďata!

jihoafrický lev bílý

Druh tohoto lva je jedním z nejvzácnějších zvířat. | Kredit: © ZOO Dvorec, Facebook

Do Brna přijeli buvolci

buvolci beločelí

Za buvolcem běločelým se mimo jiné můžete vypravit i do Liberce, Plzně nebo Dvora Králové.
Kredit: © ZOO Brno, Facebook

Také zoo v Brně přivítala nové příchozí. Jedná se o buvolce běločelé, jihoafrické antilopy, kteří nově pobíhají v Africké vesnici. Buvolce můžeme mimo bíle zabarveného čela poznat také podle podobně zbarvených končetin či zakřivených rohů, které jsou podobné těm, co mají gazely. Tento druh u nás chová i několik dalších zoologických zahrad.

Vychytralé vydry

I v Děčíně se pyšní novým přírůstkem – párem vyder říčních. Tento druh je v děčínské zoo úplnou novinkou. Vydry jsou považovány za velmi inteligentní zvířata, což tito jedinci prokázali hned pár dní po jejich pobytu – v oplocení se jim podařilo najít skulinu a z výběhu utéct. Více o jejich útěku i o vydrách samotných najdete v našem článku.

Co nového ve Dvoře Králové?

Kočkodani bělonosí ve královédvorské zoo mají nového potomka. Druh tohoto primáta je mezi zoo velmi vzácný – v Evropě ho chovají pouze tři zahrady. Mládě můžete spatřit v pavilonu Ptačí svět, kde se má prozatím čile k světu. Podle chovatelů to vypadá, že se jedná o samečka.

kočkodan bělonosý

Mládě kočkodana bělonosého v pavilonu Ptačí svět. | Kredit: © Simona Jiřičková, ZOO Dvůr Králové

Pokud se na kočkodany vyrazíte podívat, omrknout můžete také babyboom u hadů. Zmijím rohatým se zde před několika dny vylíhlo hned 19 potomků.

mláďata zmije rohaté

Mláďata zmije rohaté v královédvorské zoo. | Kredit: © Simona Jiřičková, ZOO Dvůr Králové

Oslí miláček

Návštěvníci zoo v Hluboké nad Vltavou mají nového oblíbence. Je jím oslí holčička Jitka, která se narodila koncem srpna. Pokud se za ní nemůžete vypravit přímo do zoo, zhlédněte alespoň video.

Za zmínku stojí dále také zoo v Ústí nad Labem, která se rozrostla hned o několik nových kousků. Potomek se narodil u primátů mandrilů rýholících i gueréz pláštíkových. Nově zde můžete spařit také skupinu lenochodů a dvojici lvíčků zlatých, kteří spolu dokonce sdílí stejnou expozici.

(Zobrazeno celkem 629-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..