Novinky v zoo: vzácný jelínek i skvrnitá trnucha

Zatímco ve vodách olomoucké zoo najdete nového pozoruhodného živočicha, v Liberci brzy objevíte jednoho chocholatého jelínka. A víte, že první z manulích koťat brněnské zoo už našlo svůj domov? Možná vás zajímá, které z nich to je a kde ho v budoucnu můžete spatřit.

muntžak chocholatý

Tenhle roztomilý jelínek s chocholkou je novým přírůstkem v Libereci. Dorazil sem ze zoo Heidelberg.
Kredit: © Zoo Liberec, Facebook

Po lvici přišel jelínek

Seriemy jsou nejen obdivuhodnými běžci, ale také výbornými lovci hadů.
Kredit: © Zoo Ostrava, Facebook

Jsou to teprve dva týdny, co do Zoo Liberec přijela samice ohroženého lva berberského. Tamní zoo se však už raduje z dalšího vzácného přírůstku – muntžaka chocholatého, sudokopytníka z čeledi jelenovitých. I tento druh patří mezi ohrožené. V Liberci nahradí zde doposud chované muntžaky malé, jejichž chov je v rozporu s nařízením Evropské komise o invazních druzích. Desetiměsíční přírůstek nese jméno Trixi a prozatím pobývá v zázemí. Návštěvníci ho brzy budou moci obdivovat ve výběhu s takiny čínskými.

Ptačí cesta do světa

Do světa se ve středu z ostravské zoologické zahrady vydal sameček seriemy rudozobé. Cílem jeho cesty se stala Zoo Odense v Dánsku. Tento pták, pocházející z jihoamerických savan, má velmi pronikavý a hlasitý křik a na ptačí měřítko dokáže velice rychle běhat – dosáhnout může rychlosti až 40 km/h. Vyslaný sameček je již čtrnáctým úspěšně odchovaným mládětem ostravského páru seriem.

Modré skvrnky z Holanska

Nového vodního živočicha objevíte v Zoo Olomouc. Z Arnhemu sem dorazila trnucha modroskvrná, mořská paryba patřící mezi rejnoky. Čtyřletá samice se narodila v Oceánáriu Lisabon, většinu svého dosavadního života však strávila v mořském akváriu holandské zoo, kam byla v roce 2013 přesunuta. Tam se dokonce stala matkou 10 mláďat. V Olomouci ji najdete v druhém největším akváriu zoologické zahrady, které se nachází v pavilonu šelem. Tamní vody společně s ní obývají také tři siby atlantské a několik dalších ryb.

trnucha modroskvrná

Trnucha modroskvrná do Olomouce dorazila z Holandska. | Kredit: © Zoo Olomouc, Facebook

První odjela Rgasha

Pamatujete na koťata manulů narozená v květnu minulého roku v brněnské zoo? Samička Rgasha jako první z nich našla svůj nový domov, kterým se stala zoologická zahrada v Jihlavě. Ostatní sourozenci zatím zůstávají v Brně – Čhogori tu čeká na ženicha, Manásla na jaře vyrazí do Německa a Makalu svůj nový domov prozatím nezná.

manul kotě

Rgasha našla z čtveřice koťat svůj domov jako první. | Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Ušaté nevěsty

V Jihlavě se však zvířecí populace rozrostla ještě o něco více. Dorazily sem dlouho očekávané samičky komby ušaté, primáta žijícího nočním životem. Jejich spojení se samečky proběhlo bez problémů a ačkoliv byl jeden chlapec z nové slečny nejdříve trochu vyděšen, druhý den ráno je našli ošetřovatelé společně v jedné boudě.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..