VIDEO: Novozélandský pták roku 2018 – opilý kererū

Novozélandským ptákem roku byl pro letošek vybrán nádherný holub maorský (Hemiphaga novaeseelandiae), maorsky kererū, známý tím, že rád pojídá nakvašené plody. Opilý pak občas padá ze stromů nebo vyspává na zemi.

Kererū je krásně zbarvený holub obývající celý Nový Zéland, především jeho lesy. Dorůstá délky přes 50 cm a váhy přes 600 g, možná i díky tomu, že umí pořádně otevřít zobák. Dokáže spolknout plody místních stromů o průměru až 1 cm a tak přispívá k roznášení jejich semen. Živí se také listy, oblíbenou pochoutkou jsou listy z Evropy dovezených a vysázených švestek.

Tento endemický holub si získal si pověst největšího ptačího opilce. Pojídá totiž v sezóně nejrůznější kvasící plody a pak padá ze stromů, potácí se na zemi a je nutné jej převézt do některé ze záchranných stanic, aby v bezpečí vystřízlivěl. Ochránci přírody ze skupiny Forest and Bird, která organizuje hlasování o místního ptáka roku, kererū popisují jako „nemotorného, žravého, opilého a okouzlujícího.”

holub maorský kereru kererū

To je on: kererū. | Kredit: Duncan, Flickr – CC BY-SA

Maorský holub letos hlasování vyhrál před dvěma kriticky ohroženými druhy: papouškem sovím (kakapem) a pisilou černou (kakī). Oba druhy jsou pod přísnou ochranou novozélandské vlády, a i když jejich počty pomalu rostou (kakapů je méně než 160, pisil zhruba 100), stále není v jejich záchraně vyhráno.

Kererū zatím příliš ohrožený není, i jeho počty výrazně klesly po příchodu lidí na ostrovy Nového Zélandu. Holub byl loven a zároveň decimován australskými vačicemi a evropskými a polynéskými krysami. V současnosti je chráněn a jeho lov je zakázán. Potkáte jej třeba i v hlavním městě Nového Zélandu Wellingtonu spolu s dopravními značkami upozorňující na nebezpečí střetu s ním. Přeci jen to není žádný drobek.

Zdroj: TheGuardian.com

(Zobrazeno celkem 696-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..