Papoušci kakadu používají nástroje

Když o někom řekneme, že má „ptačí mozeček“, většinou tím naznačujeme, že příliš inteligence nepobral. Jenže takové označení není tak úplně spravedlivé. Své o tom ví zoolog z Argentiny, Alex Kacelnik, který se svým týmem z Vídeňské univerzity dokázal, že papoušci dokážou vyrábět nástroje a používat je k zisku potravy.

kakadu Goffinův

Kakadu Goffinův  |  Kredit: The_Gut, Flickr – CC BY 2.0

Vědci z Vídeňské univerzity prosluli svými pokusy s papouškem, který se jmenuje kakadu Goffinův. Tříletý sameček Figaro, kterého tu chovají, je prvním papouškem, u kterého pozorovali používání nástrojů. Figaro si vyrábí drobné třísky , které uštipuje zobákem z dřevěného prkna. Tímto nástrojem si pak obratně podává potravu zpoza klece, na kterou by jinak nedosáhl.

Podívejte se, jak šikovný papoušek Figaro používá dřevěnou třísku:

Do 60. let minulého století se věřilo, že nástroje ovládají pouze lidé. Podobné chování bylo nejprve zaznamenáno u šimpanzů, později i u dalších zvířat (psali jsme např. o vydrách). V posledních letech se ukazuje, že nástroje k zisku potravy používají i pěnkavy nebo vrány. U papoušků však bylo něco takového pozorováno poprvé.

Vídeňské vědce zajímalo, zda by se ostatní papoušci mohli Figarovým trikům naučit. Ukázalo se, že je to možné, noví žáci dokonce zašli ještě o něco dál. Zatímco Figaro používal dřívko jako hrábě a musel vykonat více pohybů, jeho učedníci prostě strčili hůlku skrz klec a potravu (v tomto případě oříšek) jedním tahem přitáhli. V další fázi pokusu si dokázali šikovný nástroj sami vyrobit, a to odštípnutím třísky z dřevěného prkénka – jednoduše to od Figara odkoukali.

kakadu Goffin

Kredit: Erich Hauptmann, Wikimedia Commons – CC BY-SA 2.0

Pokusy s papoušky kakadu nejsou na Vídeňské univerzitě ojedinělé. Před několika lety se ukázalo, že tito inteligentní opeřenci mají velmi silnou vůli. V sérii pokusů dokázali odolat pokušení sníst oříšek, aby později dostali ještě lepší pamlsek. „Ačkoli jsme jako první odměnu vybrali jejich oblíbenou pochoutku, pekanové ořechy, všech 14 testovaných ptáků dokázalo počkat na kvalitnější jídlo ve formě oříšků kešu, a to až po dobu 80 sekund,“ uvedla Isabelle Laumerová z Vídeňské univerzity.

Náznaky tzv. ekonomického rozhodování se u zvířat vyskytují pouze výjimečně. Odmítnout lákavou potravu vyžaduje dávku sebeovládání, zároveň je potřeba vyhodnotit situaci a rozhodnout, zda je doba čekání úměrná možnému zisku. Podle odborného magazínu Biology Letters to však kakadu dokázal.

Vídenští kakaduové si poradili i s pěti různými zámky, aby se dostali k dobrotě zamčené ve skříňce. Jako první to zvládl za zhruba dvě hodiny pokusů kakadu Pipin. Další to zvládli také, buď jim výzkumníci pomohli tím, že jim zámky postupně přidávali, nebo je nechali sledovat zkušenějšího papouška.

Tak co, nejsou úžasní? Jak je to tedy ve skutečnosti s tím ptačím mozečkem? Kakaduové ho mají zcela rozhodně velmi výkonný.

Zdroj: Oxford University, Nature World News

(Zobrazeno celkem 1 590-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..