Pastvina u Milovic čítá 42 procent českých motýlů

Výsledky sčítání motýlů z pastviny divokých koní u Milovic vyrazily vědcům dech. Během dvou let se totiž kopytníkům podařilo vytvořit v těchto místech lokalitu s vysokou mírou druhové diverzity, takzvaný hotspot. Zpracování výsledků monitoringu motýlů dokončili odborníci v minulých dnech.

perleťovec stříbropásek

Perleťovec stříbropásek je jedním z druhů vyskytujících se ve zdejší lokalitě. | Kredit: © Michal Köpping

Vědci nevěří vlastním očím

„Na milovické pastvině jsme v roce 2016 zaznamenali výskyt 59 druhů denních motýlů, bez vřetenušek, což představuje neuvěřitelných 42 procent druhů žijících v celé České republice. Biologická data tak jasně ukazují, že se zdaleka nejedná o běžnou pastvinu, ale o mimořádnou lokalitu, která je počtem druhů denních motýlů plně srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří, jako jsou Národní přírodní rezervace Oblík a Národní přírodní rezervace Raná, či třeba s Pouzdřanskou stepí na jižní Moravě,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

„Denní motýli jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Tento fakt je podložen navíc jejich dostatečnou prozkoumaností – jsou populárním objektem znalců a jejich rozšíření v České republice bylo důkladně zpracováno. Příčinou jejich úbytku jsou především změny v hospodaření v krajině: kde mizí oblasti využívané extenzivně, česká krajina je buď opuštěná či intenzivně využitá,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

modrásek černolemý

Modrásek černolemý. | Kredit: © Michal Köpping

Ze zarostlé oblasti motýlí hotspot

Pastvina u Milovic má přitom rozlohu pouhých 40 hektarů. Druhová rozmanitost motýlů na pastvině divokých koní ještě vynikne v porovnání se sousední Evropsky významnou lokalitou Milovice-Mladá, která se rozkládá na 1 244 hektarech a je tedy 33krát větší. Na této velké ploše s širokým spektrem stanovišť se vyskytuje 64 druhů motýlů. Malá milovická pastvina tak poskytuje útočiště 92 procentům druhů motýlů, kteří se vyskytují v sousední evropsky významné lokalitě.

Celkem je mezi druhy motýlů žijícími na pastvině 8 chráněných zákonem, 5 je na červeném seznamu ohrožených druhů. Z toho je jeden silně ohrožený a jeden kriticky ohrožený. „Pokud jde o ochranářsky nejvýznamnější druh motýla, kriticky ohroženého modráska hořcového Rebelova, je jeho výskyt v rámci Evropsky významné lokality Milovice-Mladá soustředěn do čtyř center výskytu. Pastvina u Milovic přitom představuje nadpoloviční část rozlohy jižního centra, které je z nich rozlohou největší,“ připojil Jiří Beneš z Biologického centra Akademie věd ČR.

„O milovické pastvině můžeme bez nadsázky mluvit jako o motýlím hotspotu. Jedná se přitom o plochu, která čtvrt století degradovala a vytrácela se z ní druhová rozmanitost. Ještě před dvěma lety to byl jeden velký porost agresivní třtiny křovištní,“ upozornil Miloslav Jirků.

divocí koně milovice

Není to tak dávno, co milovickou pastvina téměř všude „zdobila“ třtina křovištní.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Povzbuzující je, jak rychle druhy motýlů osídlily prostor pastviny, který byl donedávna pro většinu z nich neatraktivní. Je to dáno velkou nabídkou nektaru a široké škály biotopů, které zde vznikají činností velkých kopytníků. „Bohužel, nejméně dva druhy motýlů, kterým by pastva jistě pomohla, se již příchodu koní nedočkaly. Okáč šedohnědý a okáč metlicový totiž u Milovic vyhynuli po zrušení vojenského újezdu. I ve zbytku naší země jsou na pokraji vyhynutí,“ dodal Jiří Beneš.

V České republice je za původní považováno 161 druhů denních motýlů, bez vřetenušek. Z toho 19 druhů, tedy 12 procent, vyhynulo v uplynulých necelých 100 letech. V zemi tak nyní přežívá 142 druhů denních motýlů, z nichž více než polovina je ohrožených, a některé, třeba právě modrásek hořcový Rebelův, u nás nadále vymírají.

„Další lokalitou bohatou na motýly, kde s péčí o krajinu budou pomáhat divocí koně, by se měl stát Národní park Podyjí. Dvě menší stáda by tam měla přijet letos na jaře,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.   

modrásek hořcový Rebelův

Modrásek hořcový Rebelův je kriticky ohroženým druhem. | Kredit: OhWeh, Wikimedia – CC BY-SA 2.5

Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu roku 2015. V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů. 

Zdroj: Česká krajina, o.p.s

(Zobrazeno celkem 414-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..