Proč má lední medvěd bílou srst?

Kožich ledního medvěda je celý rok bílý. Věděli byste, k čemu všemu slouží? A proč má sněhově zbarvený lední medvěd černé tlapky i čenich?

medvěd lední

U starších zvířat získává bílý kožich nažloutlou barvu. | Kredit: Arturo de Frias Marques, CC BY-SA 4.0

Masožravý obr

Lední medvěd (Ursus maritimus), zvaný někdy též medvěd polární, je jedním z největších zástupců medvědovitých. Dospělý samec váží až 700 kilogramů. Tito medvědi se vyskytují výhradně v chladných oblastech severní polokoule a na ledovém krunýři pokrývajícím moře v okolí severního pólu. Jsou také jedinými opravdovými masožravci v rámci čeledi – ostatní bratránci se často přiživují na lesních plodech a rostlinách, ve zmrzlých končinách však nic poživatelného neroste. Medvíďata se rodí v brlozích na souši, dospělí medvědi jsou ale výborní plavci a nejvíc času tráví na ledových krách, kde loví tuleně a další vhodnou kořist.

medvěd lední

Lední medvědi jsou vynikající plavci. Při dálkových plavbách uplavou bez problémů 150 km a vydrží pod vodou na jeden nádech tři minuty. | Kredit: John, CC BY 2.0

medvěd lední

Lední medvěd je díky izolačním schopnostem svého kožichu na fotografii z termokamery překvapivě nenápadný, zatímco běžní savci hýří všemi barvami.

Uprostřed věčné zimy stále v teple

Na první pohled je zřejmé, že bílá srst slouží medvědům jako maskování na sněhovém podkladu. Povězme si o ní ale něco více. Samotné zbarvení srsti medvědů není bílé. Jednotlivý chlup v krycí srsti je ve skutečnosti spíše průhledný a obsahuje množství vzduchových bublinek. Teprve v rámci celého kožichu a jeho interakce se slunečním světlem získáváme u celého zvířete výsledný dojem bílé barvy. Krycí chlupy (pesíky) doplňuje hustá podsada. Srst medvědů má vynikající vlastnosti a spolu s deseticentimetrovou vrstvou podkožního tuku zvíře v arktické zimě spolehlivě zahřeje. Izolační schopnost medvědího kabátu je dokonce taková, že medvědy obtížně rozlišíme na termofotografii pořízené v přírodě – jen minimum zachytitelného tepla totiž uniká medvědům z kožichu ven. S věkem barva srsti ledních medvědů žloutne a může nabývat i zeleného nádechu v souvislosti s řasami vrůstajícími do krycích chlupů (především při chovu v zajetí).

medvěd lední

Černý čenich medvěda lze při optimálním počasí spatřit dalekohledem i na několik kilometrů.

Černá kůže, bílá srst

Kůže ledních medvědů je však na rozdíl od bezbarvé srsti zcela černá. Oholený medvěd by proto připomínal černocha. Tento zdánlivý kontrast pravděpodobně není zbytečný – „průhledná“ srst může směřovat sluneční paprsky přímo na černou kůži, která se tak mnohem lépe zahřívá. Nebylo ale potvrzeno, že by medvědí chlupy fungovaly jako optické vlákno. Černou pigmentaci medvědí kůže zřetelně vidíme na polštářcích tlap a na nose. Medvědí čenich lze dalekohledem spatřit na několik kilometrů. Říkává se, že si proto medvědi nápadný černý čumák při plížení za kořistí zakrývají tlapami. Tato informace je však spíše tradovanou ústní pověrou, neboť vědecká pozorování nic takového nepotvrdila.

Zdroj: en.wikipedia.org

 

(Zobrazeno celkem 12 434-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Proč má lední medvěd bílou srst?

  1. Jiří Churaň

    Černá barva pokožky medvěda také chrání proti působení UV záření, které může mít na nechráněnou světlou pokožku fatální účinky.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..