Štěňata psa hyenového se narodila ve Dvoře Králové

Současnou smečku psa hyenového, kriticky ohroženého druhu, jsme mohli v zoo ve Dvoře Králové poprvé spatřit teprve před pár měsíci. Již po tak krátké době však přichází další změna: v polovině prosince se smečka rozrostla o sedm štěňat.

štěňata psa hyenového

Ve Dvoře Králové slaví chovatelský úspěch se štěňaty ohroženého psa hyenového.
Kredit: © Lukáš Pavlačík, ZOO Dvůr Králové

Šťastná sedmička

Štěnata psa hyenového se ve Dvoře Králové narodila 14. prosince samici Fioně. Společně s ní tvoří současnou smečku ještě dva samci, Dědek a Jezevčík. Rozmnožení i samotný odchov těchto šelem bývá v zajetí velmi náročný, sedm mláďat je tak pro dvorskou zoo velkým úspěchem.

Před porodem ošetřovatelé zajistili samici potřebné pohodlí, když pro ni připravili umělou noru vystlanou slámou. Ačkoliv její místo zprvu zabrali samci a do nory se sami nastěhovali, těsně před porodem ji pro budoucí matku uvolnili. Všechna štěňata se narodila během devíti hodin – na svět přišlo pět samiček a dva kluci. Samici byl po porodu dopřán maximální klid, pozorování probíhalo pouze pomocí kamery.

Častým důvodem předčasného úmrtí mláďat psa hyenového bývají paraziti, a to zejména škrkavky. Štěňata tak byla po dvou týdnech od matky na potřebnou chvíli odebrána a odčervena. Zatím není jisté, kdy se mláďata z nory rozhodnou vylézt. Ošetřovatelé odhadují, že by své okolí mohla začít prozkoumávat během dvou týdnů. Pro návštěvníky pak budou v expozici k vidění v průběhu února.

štěně psa hyenového

Malé přírůstky uvidí návštěvníci v únoru. | Kredit: © Lukáš Pavlačík, ZOO Dvůr Králové

Pes hyenový je africkou šelmou ohroženou vyhubením. Jeho populaci snižuje především nelegální lov, zmenšování jeho loveckých teritorií i psinka, onemocnění, které roznášejí toulaví domácí psi. Počet šelmy je ve volné přírodě odhadován na 3 000–6 000 jedinců. Královédvorská zoo pomáhá tomuto druhu nejen chovem, ale přispívá k jeho přežití i v divočině. Dodávkou veterinárního materiálu podporuje záchranou stanici nacházející se v Tanzánii, která psy hyenové odchovává a vypouští do přírody.

Zdroj: ZOO Dvůr Králové

(Zobrazeno celkem 400-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “Štěňata psa hyenového se narodila ve Dvoře Králové

  1. Miloslav Kopaček

    Jsou moc pěkní snad všichni ve zdraví přežijí.to jim moc přeji.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..