VIDEO: Medvěd si poradil s elektrickým proudem

Medvěd grizzly dokázal, že je natolik inteligentní, aby si poradil i s masem nabitým elektrickým proudem.

Medvěd grizzly na Aljašce | Kredit: Gregory "Slobirdr" Smith, CC BY-SA 2.0

Medvěd grizzly na Aljašce | Kredit: Gregory „Slobirdr“ Smith, CC BY-SA 2.0

Američtí medvědi hnědí jsou nechvalně proslulí mezi lovci vysoké tím, že se občas přiblíží k loveckému táboru a ukradnou zavěšený a vyvržený úlovek. Toto chování je pro medvědy velmi riskantní – pokud si totiž na krádeže masa v táborech zvyknou, začíná docházet ke konfrontacím s lidmi. Taková setkání končí často zraněním nebo zabitím medvěda. Ochránci těchto velkých šelem proto přicházejí s novými způsoby, jak medvědy od kradení kořisti lovcům odradit.

Metoda nabitého jelena

Biologové z Montany přišli s netradičním nápadem. Jelena, kterého srazilo auto, vyvrhli a zavěsili v lese mezi dva kůly, jako to běžně dělají lovci. Poté ho napojili na zdroj impulzů napájený autobaterií, zprovoznili kameru a čekali, co se bude dít.

Za několik dní jelena objevil grizzly. Při snaze maso ukrást dostal několik elektrických šoků a zřejmě si uvědomil, že na to bude muset jít jinak. Jak dokumentuje video, medvěd nakonec odpojil zdroj impulzů od baterie a kořist si mohl odnést.

Metoda nabitého jelena jakožto odpuzovače medvědů tedy nezabrala, spíše měla opačný účinek – grizzly se totiž v okolí zdržoval 14 hodin, než maso získal. Výsledek experimentu ale ukázal, že medvědy co do jejich inteligence není radno podceňovat.

Zdroj: Vital Ground

(Zobrazeno celkem 599-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..