Vymírající kožnatky přišly o člena rodiny

Velký želví dědeček – jedna ze čtyř známých žijících kožnatek Swinhoeových – byl nalezen mrtvý 19. ledna 2016 v Hanoji místním obyvatelem.

kožnatka Swinhoeferova

Velký starý dědeček na břehu jezera Hoan Kiem v srdci Hanoje.
Kredit: © Turtle Survival Aliance, Facebook

Kožnatka Swinhoeova (Rafetus swinhoei) je kriticky ohrožená želva prapodivného vzezření a úctyhodných rozměrů (přes metr délky, až 100 kg váhy) žijící v počtu posledních známých tří kusů v Číně a Vietnamu. Dva jedinci, konkrétně pár, obývají nádrž v zoologické zahradě Suzhou jako poslední naděje svého druhu. Třetí kožnatka Swinhoeova žije v chráněném jezeře v Hanoi ve Vietnamu.

Do poloviny ledna 2016 věděli herpetologové o čtyřech těchto kožnatkách. Bohužel, čtvrté zvíře obývající jezero Hoan Kiem Lake v Hanoji, přezdívané místními Cụ Rùa (velký želví dědeček), před několika dny uhynulo. Mrtvé tělo želvího velikána bylo nalezeno 19.1.2016 místním obyvatelem. Jeho zdravotní stav dělal vrásky odborníkům již delší dobu, v roce 2011 byla želva dokonce odchycena, aby mohla být vyšetřena a ošetřena a aby mohlo dojít k rozsáhlému úklidu značně znečištěného jezera, které jí bylo domovem.

Její úhyn je, vzhledem ke stavu populace druhu, velká ztráta. Znečištění, ale také lov a úbytek životního prostředí jsou hlavními důvody, proč kožnatka Swinhoeova mizí ze světa. A nejen ona. Poslední nadějí se zdá být umělé oplodnění jediné žijící samice. Vědci se o to již pokoušeli v loňském roce, zatím neúspěšně.

Zdroje: IUCNredlist.org, TurtleSurvival.org

 

(Zobrazeno celkem 2 851-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..