Proč bojovnicím pestrým nestačí miniaturní akvárium?

Malá rybka, kterou zná celý svět. Dobře o ní vědí i lidé akvaristikou zcela nepolíbení. Pro svou relativní nenáročnost a oslňující krásu se stala, zvláště její vyšlechtěné formy, dnešní obdobou kdysi podobně vyhledávaných a populárních šlechtěných forem karase zlatého. Ten se ovšem pro chov v bytových podmínkách zdaleka tolik nehodí. Bojovnici pestrou (Betta splendens) neboli bettu však lidé nechápou správně. Její odolnost je velmi často zneužívaná pro výdělečné účely prodejců a zvláštní vkus milovníků bytového designu.

Šlechtitelé usilují o co nejkrásnější a nejzvláštnější vzhled bojovnic. | Zdroj: Wikimedia Commons

Bojovnice, tedy rod Betta, je skupina více než 70 druhů sladkovodních paprskoploutvých ryb, které můžete v rozličných podobách najít v teplých oblastech jihovýchodní a jižní Asie. Jsou to ryby labyrintní, což znamená, že mají pod skřelemi žábry vybavené pomocným systémem zvaným labyrint. Ten zvětšuje plochu tkáně schopné přijímat kyslík z vody a navíc umožňuje rybkám přijímat kyslík i ze vzduchu, což dělají běžně i v optimálních podmínkách. Mezi labyrintky pak patří třeba i čichavci nebo rájovci.

Kdo kdy zatoužil po akváriu, musí vyřešit řadu úskalí, jak se ovšem můžete dočíst ve čtyřdílném seriálu našeho magazínu (Několik tipů pro krásné akvárium – 1, 2, 3, 4). Mezi nejčastěji kladené otázky potenciálních zájemců o akvaristiku patří dotazy na finanční náročnost, potřebu prostoru a času. Na těchto třech oblastech také jejich snahy nejčastěji troskotají.

Menší než sklenice na okurky

V touze ušetřit na všech třech úrovních si často člověk pořídí v akvaristice nádherného dlouhoploutvého samce bojovnice pestré. K němu mu prodejce přidá maličkou nádržku o objemu menším než má průměrná zavařovací sklenice na okurky. Zpravidla s krmivem podřadné kvality, plastovou dekorací a obarvenými kamínky se slovy, že tato ryba v přírodě obývá kaluže a tudíž je adaptovaná na pobyt v malém prostoru se stojatou, špinavou vodou. Jenže ono to není tak jednoduché.

V přírodě skutečně obývají bojovnice mnohdy kaluže nebo malá jezírka či slepá ramena potoků a říček. Schovávají se ve vegetaci, přičemž samci vytváří teritoria, která si tvrdě hájí a snaží se zde oslnit potenciální matky svých potomků. Abyste mohli bojovnici doma učinit spokojeným domácím miláčkem, musíte nutně pochopit její chování a způsob života jejích divokých příbuzných.

V přírodě sice bojovnice obývají malé vodní plochy, v domácím prostředí ale potřebují jiné podmínky. | Zdroj: Wikimedia Commons

 

Šlechtěné k bojovnosti

O oplozené jikry se stará „tatínek“. Bojovnice pestrá patří do skupiny bojovnic, kde samec staví na hladině pěnové hnízdo, do kterého oplodněné jikry umístí a následně hlídá, dokud se plůdek nevykulí. Existuje ještě jedna skupina bojovnic, kde samci jikry posbírají ústy a poté je v dutině ústní přechovávají. Pokud byste však doma do jedné nádrže umístili dva samce, dost pravděpodobně by to dopadlo zle minimálně pro jednoho z nich. Ale pozor, ani samičky nejsou vždy mírumilovné. Povaha ryb se liší jedinec od jedince, navíc zde sehrálo roli šlechtění. Jak?

Bojovnice pestrá, respektive různí její kříženci a formy, je totiž již velice dlouho v Asii šlechtěna nejen „na krásu“, ale také pro bojovnost. Tak, jak to je známo například v kohoutím nebo cvrččím provedení, stejně tak betty jsou leckde chované pro zápasy. Ryby jsou šlechtěné tak, aby byly v co nejlepší fyzické formě a aby byly co nejbojovnější povahy.

Nepodobá se divokému předku

Pak samozřejmě existují chovy bojovnic, kde šlechtitelé usilují o co nejkrásnější a nejzvláštnější vzhled rybiček. Díky nim můžete ve světě potkat betty s přídomky weil tail, double tailhalfmoon, crown tail nebo plakat. Velké pěstírny těchto ryb, kde chovatelé pracují se stovkami jedinců, produkuji každou chvíli nějakou fantastickou novinku a díky jejich práci se dnešní bojovnice pestrá ve své domestikované formě už prakticky vůbec nepodobá svému divokému předku. Po celém světě se pak konají nejrůznější výstavy, kde jsou rybky podrobeny přísnému hodnocení školených rozhodčích a bodovány podle standardu tak, jak to znáte třeba z výstav psů a koček.

A právě z té druhé kategorie pocházejí rybičky, které můžete obdivovat v obchodech s akvarijními rybkami. Nejoblíbenější jsou v našich končinách asi halfmoon a crown tail s honosnými ploutvemi a dechberoucími barvami. Tyto ryby však není možné držet v podmínkách, jaké by zvládly třeba bojovnice žijící v přírodě. Bylo by to podobné, jako vypustit na louku angorského králíka. Bojovnice potřebují čistou vodu, dostatek prostoru, živé vegetace, tepla a světla.

Bojovnice bývají šlechtěné i k zápasům. | Zdroj: Wikimedia Commons

Teplá voda i vzduch

Ale ani krátkoploutvé ryby se nemohou plně projevit a prožít kvalitní, několik let dlouhý život ve dvou litrech studené a kazící se vody. V přírodě totiž ani kaluž v lese není neprodyšná a voda v ní je kontinuálně či periodicky doplňována deštěm, potokem nebo průsakem. Při tom navíc dochází k filtraci od nečistot a rostliny se starají o to, že je voda plná prospěšných látek a drobných organismů, které rybě slouží jako potrava. I tu často člověk opomíjí a velká spousta začínajících akvaristů sáhne po nejjednodušší cestě, tedy po potravě granulované či vločkové. To může být dobrou variantou, ale musí se do něj investovat.

Voda v bojovnicí obývaném lesním slepém rameni v jihovýchodní Asii je příjemně teplá, má přes 25 °C, což má ovšem i okolí vzduch. A tak je nutné rybičce vhodně filtrované a vytápěné akvárium přiklopit, aby se při nadechování u hladiny nenastydla! Na dně lesní tůně navíc leží napadaný rostlinný materiál. Křišťálově průzračná voda bez zabarvení v chovu nemusí být vždycky jediná, nejzdravější možnost.

Mandlovník mořský

Přidejte své bojovnici do nádrže pár listů mandlovníku mořského (Terminalia catappa), které vodu zlehka zabarví, ale podpoří zdraví rybičky i rostlin. Akvaristé výluhy z těchto listů používají i při péči o oslabené ryby, a to s velkými úspěchy! Spokojený sameček bojovnice se vám pak odvděčí dlouhým životem, krásným vzhledem, interakcí s vámi nejen při krmení a pokud nebude proud od filtrace příliš silný, jistě se brzy začne pokoušet postavit si krásné hnízdo z drobných vzduchových bublinek.

Mandlovník mořský je známý též pod názvem vrcholák pravý. | Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud jste pozorně četli až sem, víte již, že chov bojovnice pestré vlastně není žádná velká věda. Stačí jen dodržet její základní podmínky pro život a umožnit jí přirozené chování. Pokud jste rodičem a vaše dítě touží po akváriu, tak je nezbytné skutečně dítěti pomoci vytvořit malý vodní ekosystém, který bude fungovat, protože jen ten přinese malému badateli i dlouhodobou radost a poučení o životě pod hladinou a zodpovědnosti.

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Malý princ, Antoine de Saint-Exupéry

(Zobrazeno celkem 8 219-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

6 comments on “Proč bojovnicím pestrým nestačí miniaturní akvárium?

  1. Marie Rudolfová

    Prosím můžu k Bettě pořídit do akvárka sumečka? Pokud ano, jakého nejlépe? Jednoho?

    Reply
    1. Jirka

      záleží na velikosti nádrže, jelikož se většina sumečků pohybuje po dně nebo ve středu, neměl by to být vůbec žádný problém, jen dodržte aby sumeček měl dobré podmínky (hlavně prostor) – některé druhy (většina pancéřníčků ale i někteřé krunýřovci) jsou hejnové, na to si také dávejte pozor.

      Reply
    2. Eva K.

      Dobry den, zalezi na rozmerech nadrze a druhu sumecka. Celkem v poradku funguje souziti se sumecky Otocinclus affinis, ale jen pokud je v akvariu 30 a vice litru vody a teplota se pohybuje do 26 °C. Zaroven je nutne pripomenout, ze ma rad spolecnost sveho druhu a obecne se doporucuje jej porizovat do alespon 50 l nadrzi ve skupinach. Pokud vas zaujal klasicky krunyrovec r. Ancistrus, tak tam je nezbytny vetsi prostor a objem, nebot jde v dospelosti o docela velkou rybu.

      Reply
  2. alena

    Děkuji za skvělý článek.
    Jak to popisujete, prodali nám malé betárko, umělý modrý písek, plastovou trávu a saček- krmivo prý pro Bety jediné. A malé topítko.
    Budeme muset koupit větší akvárko a udělat v něm přírodu – kameny, rostlinky.
    Mám jeden dotaz, V akvárku se dělá průhledný rosol. Čím to může být?
    Naše bojovnice ( ač je sama) snad začala stavět i pěnové hnizdo, při čištění jsme ho odstranili, nevěda.
    Jak to máme v tomto případě udělat? Njějaký filtr?
    Děkuji

    Reply
    1. Eva Karbanová Post author

      Dobrý den, jsem ráda, že se vám článek líbil. A jsem ještě raději, že chcete rybce dopřát lepší místo k životu! Doporučuji pořídit akvárium o objemu 20 litrů a více, vhodné osvětlení a filtr. Topítko již máte, tam je nutné si jen ohlídat, aby bylo vhodné do nového objemu akvária. Nejjednodušší volbou, která splní i požadavky leckterého milovníka designu, je pořídit si některý z běžně dostupných akvarijních setů. Nebojte se jej objednat přes internet, neboť v obchodech pořídíte zpravila o řád dráž (a prodavači často ani ten produkt neznají osobně). Pokud můžete, ještě lepší je zajet na nějakou akvaristickou burzu (výborný přehled je například na velmi přínosných stránkách https://rybicky.net/akce/vse/ ) a tam se poradit s jinými nadšenci a prodejci. Zakoupíte tam jak akvárium a techniku, tak i vhodné krmení, substrát, rostliny a za ceny příznivější než v kamenném obchodě.
      Pokud tato rada nestačila, nebojte se obrátit přímo na mne na e-mailu, ráda zodpovím konkrétní otázky: karbanova.e@gmail.com
      Mnoho zdaru a radosti s novým členem domácnosti vám přeji!
      Eva Karbanová

      Reply
    2. Eva Karbanová Post author

      Ad rosol: to je nejspíš absencí rostlin a filtrace. Pěnové hnízdo zdravý samec bude stavět i bez samičky, chce být připraven pro případ, že by se nějaká objevila. Je to v pořádku a je to dobře. Při čištění se v maličké nádrži holt odstraní, až bude ve větší, bude to snazší celkově.

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..