Akvarijní rybky pro začátečníky – 1. díl

Začínáte s akváriem? Pořiďte si odolné rybky. V tomto článku vás seznámíme s nenáročnými druhy, s nimiž je vhodné začínat. V první části přehledu najdou své místo menší hejnové rybky a některé druhy sumečků.

mečovky
Vyberte si správně, kdo vám bude plavat v akváriu. | Kredit: Dornenwolf, Flickr – CC BY 2.0

Jako doplnění k našemu akvaristickému seriálu se pokusíme začátečníkům přiblížit některé nenáročné druhy ryb s poměrně dobrou odolností a nevelkou nákupní cenou. Vybíráme především ryby vhodné do společenského akvária s rostlinami. U každého druhu či skupiny uvádíme krom fotografie též obvyklou velikost v dospělosti, temperament a část nádrže, kterou přednostně vyhledávají. Většina ryb preferuje měkkou vodu, se středně tvrdou si také poradí. Tvrdá voda je pro chov ryb méně vhodná – v takovém případě doporučujeme důkladnější studium požadavků cílových druhů.

Tetra neonová (Paracheirodon innesi)

tetra neonová
Tetra neonová má svou zářivou barvu od přírody. Choulostivějším neonkám červeným zasahuje rudý pás až k hlavě. | Kredit: André Karwath, Wikimedia – CC BY-SA 2.5

Jeden ze dvou nejznámějších druhů „neonek“. Barevně kontrastnější (a dražší) neonka červená (Cheirodon axelrodi) je chovatelsky náročnější a špatně snáší změny kvality vody. Neonky se drží převážně v dolní polovině sloupce, jedná se o ryby vyloženě společenské.

Velké hejno rovněž vypadá efektně, je ovšem pravda, že ne vždy jsou rybky ochotny plavat skutečně pospolu. Neonky jsou vhodné do společnosti podobně velkých ryb, vyhovuje jim tmavší ladění akvária (štěrk, dekorace), navíc tak lépe vyniknou. Dosahují velikosti cca 4–5 cm.

Tetra červená (Hyphessobrycon flammeus) a tetra černá (Gymnocorymbus ternetzi)

tetra červená a černá
Tetra červená a tetra černá. | Kredit: CrazyD, Wikimedia – CC BY-SA 3.0; emptyvi, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Asi nejméně náročné druhy z pestré rodiny společenských „tetřiček“. Rovněž vytvářejí hejna stejného druhu (doporučuje se nejméně 8 kusů, aby rybky nebyly lekavé), patří spíš ke klidnějším rybkám a dalším spolubydlícím určitě překážet nebudou. Tetry červené dorůstají 5 cm, tetry černé 6 cm. Oba druhy se zdržují spíše ve střední části vodního sloupce.

Parmička čtyřpruhá (Puntius tetrazona)

parmička čtyřpruhá
Elegantní rybka, která však může okusovat ploutve dalších spolubydlících.
Kredit: Faucon, Wikimedia – CC BY-SA 2.5

Čiperná společenská rybička, která může svou aktivitou rušit klidnější druhy. Jde o hodně známý druh, vyžaduje ale dobrou kvalitu vody v nádrži. Vytváří krásná hejna, čím více jich máme, tím budou spokojenější. Dlouhoploutvým spolubydlícím (skaláry, závojnatky) mohou ztrpčovat život okusováním ploutví. Výskyt spíše ve středové a dolní části nádrže, velikost cca 4 cm.

Rasbora klínoskvrnná (Trigonostigma heteromorpha)

rasbora klínoskrvná
Rasbora klínoskvrnná. | Kredit: Stefan Maurer, Wikimedia – CC BY-SA 2.0

Jedná se o mírumilovnou hejnovou rybku, která má radši přistíněné nádrže. Dorůstá kolem 5 cm. Samečci jsou o něco menší a útlejší než samice. Rasborky nemají rády pokles teploty pod 21 °C a měli bychom je chovat v počtu nad 6 kusů.

Danio pruhované, „zebřička“ (Danio rerio)

danio pruhované
Danio pruhované neboli „zebřička“.

Jde o aktivní společenskou hejnovou rybu vyskytující se v horní části nádrže. Dorůstá přibližně 5 cm, existuje i v dlouhoploutvé variantě.

Živorodka duhová, „paví očko“, „gupka“ (Poecilia reticulata)

živorodky duhové
Paví očko – vlevo samice, vpravo samec. | Kredit: Marrabbio2, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Tradiční druh rybičky, odolný, snadno se množí i ve společenském akváriu. Tato rybka rodí živá mláďata, obvykle proto některá přežijí, mohou-li se schovat do rostlin. Samečci jsou barevní, samice větší a méně nápadné, měli bychom jich ale pořizovat více, aby nedocházelo k potyčkám. Velikost 5-6 cm, výskyt ve střední části nádrže. Více zatěžuje vodu metabolity, je potřeba nepřerybňovat nádrž a používat dobrou filtraci. Existuje nepřeberné množství tvarů a variant.

Platy a mečovky (Xiphophorus)

mečovky
Samec a samice mečovek. | Kredit: Wojciech J. Płuciennik – CC BY-SA 4.0

Větší druhy akvarijních ryb patřící mezi živorodky. Opět je třeba nepřerybňovat akvárium, mohou rychle způsobit zhoršení vody v nádrži. Jedná se o hejnové ryby velikosti 6-7 cm, u mečovek až 10 cm. Samečci mečovek mají protaženou ocasní ploutev.

Chováme je ve skupinách, vždy raději více samic. Obývají celý vodní sloupec. Jde o klidnější hejnové ryby, potřebují ale více prostoru k plavání. Podobné nároky mají i černé živorodky známé jako „black molly“.

Krunýřovec, „přísavka“ (Ancistrus sp.)

krunýřovec
Samec ancistruse s pořádnými vousy. Pozor na záměnu běžných „malých“ přísavek s většími druhy sumců – ti mohou místo 10 cm vyrůst až ke 30 cm. | Kredit: JanRehschuh, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Jedná se o menšího sumce s kruhovou přísavkou v místě ústního otvoru, která mu umožňuje popolézat po dně, rostlinách i skle (a v přírodě udrží rybu v proudu). Jde o akvarijního křížence tří divokých druhů. Dokáže skla zbavit některých řas a jedná se o vhodného společníka do každé nádrže.

Dospělí samci mají větší výrůstky na čenichu („vousy“) ve více řadách a jsou teritoriální, menší kusy zahánějí. Dorůstá cca 12 cm, existuje i ve zlaté formě. Mohou se živit spadlým vločkovým krmivem, lepší je ale přidávat speciální tablety pro sumce, které klesají na dno a obsahují více rostlinné složky.

Pancéřníčci (Corydoras)

pancéřníček zelený
Pancéřníček zelený.

Jedná se o skupinu čítající mnoho druhů sumečků s dolů otočenou vousatou tlamkou a hejnovým pudem. Nejčastěji se setkáme s pancéřníčkem zeleným či skvrnitým. Tyto rybky dorůstají 5–8 cm a chováme jich vždy více pohromadě. Mají rády skrýše, dno bez ostrých kamenů a vyžadují volný prostor mezi krycím sklem a hladinou, aby se mohli nadechovat (přídatné střevní dýchání). Jde o poměrně klidné ryby žijící při dně, potravu jim raději doplníme tabletami pro sumce.

(Zobrazeno celkem 64 608-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Akvarijní rybky pro začátečníky – 1. díl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..