Kdo se pozná v zrcadle – 2. díl

Pokračování 1. dílu

Jak zrcadlový test probíhá

Podívejme se blíže, jak vlastně zrcadlový test probíhá. S ukázkou nám pomohou sloni asijští ze severního Thajska, kteří testem úspěšně prošli. Zrcadlový test má čtyři úrovně.

slon zrcadlový test

Úroveň 1: Co je to za cizince? | Kredit: Think Elelphants International, YouTube

V první úrovni se slon seznamuje se zrcadlem, pozorujeme zde sociální chování. Slon v zrcadle očividně rozpoznává slona, cizince, a pokouší se s ním seznámit, pozoruje ho. U některých zvířat, která celým testem neprošla, někdy pozorujeme agresivní chování, např. u psů.

slon zrcadlový test

Úroveň 2: Hele, on se opičí! | Kredit: Think Elelphants International, YouTube

Na druhé úrovni sloni provádějí u zrcadla pokusné chování. Zjišťují, proč ten druhý slon, dělá to samé co oni, proč se objeví, když se objeví oni, zkoumají i samotné zrcadlo a co je za ním. Na této úrovni chápou, že v zrcadle není jiný slon, ale že jde o pouhý obraz a že to možná je obraz jich samých.

slon zrcadlový test

Úroveň 2: Co udělá, když se schovám, a pak vykouknu?
Kredit: Think Elelphants International, YouTube

slon zrcadlový test

Úroveň 3: Aha, to je asi moje tlama! | Kredit: Think Elelphants International, YouTube

Ve třetí úrovni se objevuje chování zaměřené na sebe. Sloni zkoumají různé části svého těla, které normálně nemohou vidět: prohlížejí si vlastní tlamu, zkoumají, jak vypadá zespoda chobot a samci jsou typicky fascinováni svými… kly. Chodí se také prohlédnout v zrcadle ráno, zřejmě aby zkontrolovali, jak vypadají.

slon zrcadlový test

Úroveň 4: Co to mám za divné skvrny na hlavě? | Kredit: Think Elelphants International, YouTube

Čtvrtou úrovní je samotný finální test. Výzkumník nakreslí slonovi někam na tělo, kam si normálně nevidí, značku. Pokud slon zkouší značku pouze v zrcadle (diví se, co to ten podivný slon má), testem neprojde. Pokud zkoumá značku na svém těle, je to jasné: ten slon v zrcadle jsem já a někdo mě pomaloval.

Delfíni a zrcadlo

Delfíni procházejí zrcadlovým testem velice podobně jako sloni. Není to úplně překvapivé, jsou hraví, sociální, komunikují mezi sebou. Také u delfínů lze pozorovat různé fáze chování v průběhu zrcadlového testu, zrcadlo je očividně baví. Prohlížejí se, předvádějí nezvyklé figury, a pokud jim namalují vědci značku, okamžitě plavou k zrcadlu podívat se, co jim to provedli, zatímco delfíni bez značky pokračují v běžných aktivitách.

Někteří delfíni se zřejmě rozpoznají už ve věku 6 měsíců, jiní podobně jako lidské děti, kolem 18 měsíců věku. Podobně jako delfíni zrcadlový test úspěšně zvládly i kosatky.

Předchozí díl: Kdo se pozná v zrcadle – 1. díl

Následující díl: Kdo se pozná v zrcadle – 3. díl (kdo se v zrcadle nepozná a proč)

Zdroje:

 

(Zobrazeno celkem 1 266-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..