Pomozte zachránit mořské želvy. Hrozí jim vyhynutí

Projekt Chráníme mořské želvy se snaží v Indonésii pomáhat želvám, které jsou akutně ohroženy vyhynutím. Chrání tři ostrovy proti zlodějům želvích vajec v oblasti Berau na Borneu. Díky pomoci ochranářů se za poslední tři měsíce se vylíhlo přes 97 000 želv. Bez ochrany by vejce rozkradli pytláci. Projekt ale nyní potřebuje finanční pomoc, jinak mu hrozí zánik. 

mořská želva

Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Hana Svobodová, který projekt Chráníme mořské želvy vede, se vypravila do Indonésie opět v červenci a vrátila se na konci září. Ochranu želv tentokrát rozjela na třetím ostrově: po Bilang-bilanganu a Mataze se podařilo začít chránit želvy i na Derawanu. Krádež želvích vajec je i zde nelegální, hrozí za ní 5 let vězení a vysoké pokuty, i tak ale byla většinou do půlhodiny odcizená každá snůška. Na tomto ostrově se také stále otevřeně prodávají výrobky ze želvoviny.

přívěsky ze želvoviny

Přívěsky ze želvoviny | Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Od srpna díky vytrvalé práci nebyla ukradena jediná snůška. „Z Derawanu pochází 2 naši ochranáři. Kenny, který chrání želvy už 11 let, o své práci pravidelně vyprávěl své rodině, kdykoli měl dovolenou. Motivoval tak svého tatínka, pana Adinga, aby začal z pláží přenášet vejce pod vlastní dům, kde je zloději nenajdou a neukradnou. Pan Ading takto pracoval několik měsíců nepravidelně a bez jakékoli podpory. Naštěstí se mi na jaře podařilo shromáždit peníze a v srpnu jsme tomuto hrdinovi začali vyplácet plat, aby mohl vejce přenášet každou noc a nejen někdy,“ uvedla Svobodová.

Všechna nakladená vejce se tak mohou vylíhnout. Záchranáři následně nosí malé želvičky večer na pláž, aby se mohly vydat do moře. Projekt je tak velice efektivní ochranou, která může zabránit vyhynutí želv v Indonésii. Nyní se však potýká s finančními problémy. „Jen týden po příjezdu do České republiky mi přišel dopis, že německá nadace, která projekt mnoho let sponzorovala, s podporou končí od konce září. Dopis poslali rovnou na indonéskou vládu a věc brali jako uzavřenou. My najednou stáli před  rozhodnutím opustit ostrovy a nechat přes 15 000 vajec mořských želv měsíčně ukradnout zloději nebo sehnat 120 000 Kč měsíčně,“ vysvětluje Svobodová.

záchranáři mořských želv

Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Kvůli tomu nyní zakládá neziskovou organizaci Chráníme mořské želvy, díky níž mohou přispět na záchranu těchto zvířat každý. „Je nezbytné sehnat dlouhodobé podporovatele. Projekt díky pravidelným dárcům bude dlouhodobě udržitelný a želvy v bezpečí. Pomoci může úplně každý. Přemýšlíte už o vánočních dárcích? Darujte zachráněnou snůšku, nebo si adoptujte ochranáře a zachraňte tak tisíce želv za měsíc! Za každý dar Vám vystavíme certifikát a darovací smlouvu,“ říká Svobodová.

mořská želva

Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Jak přispět?

Možností je hned několik:

Adoptujte si želví vajíčko – adopcí želvího vajíčka přispějete k ochraně želví snůšky před ukradením pytláky. Ochranáři vejce přenáší do bezpečí, kde se mohou nerušeně vylíhnout. Adoptovat vejce můžete jednorázově nebo pravidelně. Jedno vejce lze adoptovat za 50Kč.

mořská želva

Kredit: © Hana Svobodová, www.morskezelvy.cz

Adoptujte si želví snůšku – adopcí želví snůšky zachráníte i více než 100 vajec před ukradením pytláky. Ochranáři přenesou vejce do bezpečí a my Vám pošleme fotku. Adoptovat snůšku můžete jednorázově nebo pravidelně 1x měsíčně za 500Kč, v tom případě Vám budeme zasílat i fotografie mláďat z Vámi podpořené snůšky. Nemůžete snůšku pravidelně adoptovat sami? Zkuste k pravidelné adopci želví snůšky přesvědčit rodinu či kolegy nebo svou třídu ve škole, při 25 žácích ve třídě se jedná zhruba jen o 20Kč měsíčně na žáka.

Adoptujte si ochranáře na týden – jeden ochranář za týden přemístí zhruba 28 snůšek, to znamená
2 800 vajec zachráněných před pytláky. Dejte malým želvám šanci na vylíhnutí. Adoptovat ochranáře na týden si můžete za 1500Kč. Zašleme Vám fotku Vašeho ochranáře s jeho životním příběhem a fotografiemi z přemísťování snůšek.

Adoptujte si ochranáře na měsíc – za měsíc ochranář dokáže zachránit i více než 120 snůšek. Adopcí ochranáře na měsíc tedy zachráníte až 12 000 vajec, ze kterých se mohou vylíhnout mláďata, která se bezpečně dostanou do moře. Plat jednoho ochranáře na měsíc je 5000Kč, pro jednoho se to zdá jako hodně peněz, ale pokud si ochranáře adoptujete jako škola či organizace, věřím, že to pro Vás nebude problém. Zkuste přesvědčit spolužáky nebo kolegy. Ideální je, pokud ochranáři zajistíte plat na každý měsíc, pomůžete nám tak stabilizovat náš projekt a velmi tak přispějete k ochraně mořských želv. Budeme Vám posílat novinky z činnosti ochranářů a dostanete od nich i vlastnoručně vyrobený dárek.

Více informací na: www.morskezelvy.cz

(Zobrazeno celkem 502-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..