SOUTĚŽ: Jak se žije papouškům?

Papoušci patří mezi oblíbené exempláře zoologických zahrad, samozřejmě je spousta z nás chová jako opeřené členy domácnosti. Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích se na papoušky specializuje, chová jich 40 druhů. Spolu se ní jsme se rozhodli nabídnout našim čtenářům soutěž o vstupenky do papouščí zoo zaměřenou jak jinak než na papoušky.

Papouščí ZOO - amazónci

Papouščí ZOO – amazónek bělobřichý | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Odpovědi na otázky najdete v článcích na ZOO Magazínu věnovaných papouškům a Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích. Odpovědi na níže uvedené otázky posílejte prostřednictvím formuláře do 29. února 2016 do 23:59 hodin. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 výherce, kteří se mohou těšit na následující ceny:

  • dárkový poukaz na vstupenky pro dvě dospělé osoby do Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích
  • originální dárkové předměty z Papouščí zoo Bošovice (hrníček nebo taška a pexeso)

Soutěžní otázky

Dovedete si představit otylého papouška? Vždyť by pak nemohl létat, v přírodě by stal kořistí nějakého dravce. Přesto má jeden rod papoušků chovaných v zajetí k tloustnutí sklony, pokud nemá dostatek pohybu a není krmen dietní směsí zrnin. Napovíme, že pro tyto papoušky otevřela Papouščí zoo Bošovice v loňském roce nový pavilon.

1. otázka: Který rod papoušků má v zajetí sklony k tloustnutí?

Co jedí papoušci? Každého asi napadnou semena, ořechy, ovoce, možná listy. V zajetí chovaní papoušci si velmi rádi dají i maso, vajíčka, zeleninu. Ve volné přírodě najdeme papoušky, kteří létají kilometry daleko na jíloviště, aby si tam dali… jíl.

2. otázka: Proč jedí papoušci ve volné přírodě jíl?

ara zelenokřídlý papouščí zoo

Ara zelenokřídlý | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Mohli bychom si myslet, že žádné ovoce nemůže papouškům uškodit. Přesto je ale jeden druh tropického ovoce, které papoušci v žádném případě nesmí, jak nás upozornila ředitelka papouščí zoo Hana Škrháková Pádková:

3. Které tropické ovoce papoušci v žádném případě nesmí?

Papoušci jsou oblíbení také pro svoji schopnost vydávat zvuky, a ne ledajaké. Někteří dokáží napodobit téměř cokoliv: skřípání dveří, houkající sanitku, štěkání psa a samozřejmě lidský hlas. Žlutočečelatý kakadu Oskar v bošovické zoo nás například uchvátil perfektním „nazdar“ a „letadlo“. To, že papoušci umí vydávat zvuky, znamená, že je s radostí vydávají, a někdy docela hlasitě. Jak moc? No dost.

4. Jakou hlasitost papouščích zvuků (v decibelech) jsme naměřili, když se bošovičtí papoušci rozhodli si to vzájemně „vyříkat“?

kakadu Goffinův

Kakadu Goffinův  |  Kredit: The_Gut, Flickr – CC BY 2.0

Papoušci patří mezi nejinteligentnější ptáky, spolu s čeledí krkavcovitých. Psali jsme o inteligenci nestorů kea i pokusech s kakaduy Goffinovými. A právě jich se týká poslední otázka naší soutěže:

5. Kolik zámků překonali kakaduové Goffinovi v experimentu vídeňských vědců, aby se dostali k pamlsku?

Odpovědi posílejte prostřednictvím níže uvedeného formuláře, nezapomeňte vyplnit platný e-mail, přes který Vás můžeme kontaktovat v případě výhry.

Účastníkem soutěže se může stát každý, kdo je občanem České republiky nebo má na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt a v roce 2016 mu již bylo minimálně 15 let. Vyplněním soutěžního formuláře účastník souhlasí s využitím svých osobních údajů pro potřeby realizace a vyhodnocení soutěže a též s pravidly soutěže. Vyhodnocení odpovědí a losování výherců proběhne v týdnu od 1. 3. do 6. 3. 2016. Jména výherců budou oznámena 7. 3. 2016 na webových stránkách ZOO Magazínu.

(Zobrazeno celkem 1 020-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..