FOTO: Za tropickými motýly do Fata Morgany

Létající klenoty zářivých barev opět poletují v trojské botanické zahradě. Stejně jako každý rok na jaře je můžete obdivovat z bezprostřední blízkosti a dozvědět se mnoho zajímavostí o jejich životě. Neváhejte a jděte se na ně podívat, neboť za chvíli jejich krátké životní cykly skončí a v tichém království tropického skleníku opět převládnou odstíny zelené.

motýl ve skleníku Fata Morgana

Pražská botanická zahrada po roce opět hýří různobarevnými motýlími křídly. | Kredit: © Olga Hušková

Poněkud zvláštní „výstava“ s poetickým názvem Lehkost motýlích křídel, která se koná v botanické zahradě v pražské Troji, končí letos 28. května. Několik zbývajících motýlů zde pravděpodobně najdete i později, ale hlavní období líhnutí tisíců kukel ke konci měsíce končí. Opět se sem motýli navrátí za rok.

Na co se zaměřit?

S ohledem na atraktivitu výstavy počítejte s vysokou návštěvností – oproti sousední pražské zoo však bude pravděpodobně trojský skleník pořád ještě „zónou klidu“. Doporučujeme vyrazit mimo víkendy, nejlépe okolo poledne či v pozdních hodinách. Přece jen je vhodné mít dost času na vychutnávání tiché motýlí elegance. Na motýly ale rozhodně nesahejte, dotek jim stírá šupinky z křídel a o to dříve pak umírají. Pokud obecně dáváte přednost zvířatům, zaujmou vás v „botance“ i trvalé instalace velkých sladkovodních akvárií s jihoamerickými cichlidami, arowanami či střikouny, na něž se můžete podívat z podhledu i shora.

akvária ve skleníku Fata Morgana

Jihoamerické podvodní království. Za 6,5 cm tlustým sklem obývají sladkovodní tropické ryby celkem 200 kubíků vody. | Kredit: © Olga Hušková

Tropické ptáky sice ve skleníku uslyšíte také, ale pouze z reproduktorů – poškozovali by rostliny. Nádherné jsou ovšem na jaře i venkovní botanické expozice – například japonská zahrada, kde právě teď kvetou záplavy barevných azalek. V klidnějších, méně atraktivních prostorách severní části areálu zase můžete příjemně unavit děti či pejsky.

Kolik zaplatíme?

Oproti sousední zoo také v případě botanické zahrady trochu pošetříme peněženku – vstupné pro dospělé do všech expozic zahrady (včetně skleníku s motýly) stojí 150 korun, ale děti, důchodci i studenti platí polovinu. Děti do tří let mají vstup zdarma. Otevřeno je během května denně od devíti do šesti hodin vyjma pondělí. Při vstupu do skleníku Fata Morgana při výstavě motýlů musíme počítat se stokorunovým poplatkem za větší fotoaparát (v brašně). Stejnou částkou byl v době naší návštěvy zpoplatněn rovněž batoh (pozor, jakýkoliv batoh!), pokud jej nenecháme v šatně. Psi do areálu botanické zahrady mohou, vstupenka pro ně stojí 85 korun. Do Fata Morgany je jim ale vstup zapovězen a musejí na páníčky počkat venku.

Chcete-li se naladit na budoucí návštěvu, prohlédněte si fotografie v galerii. Mají však často poněkud technický charakter a zeleně zde moc nenajdete – většina motýlů dávala přednost pobytu na konstrukcích skleníku. Druhy jsou určovány podle stránek botanické zahrady, laskavý čtenář proto chybku jistě promine.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..