Zachrání vědci sviňuchy před vyhubením?

Kriticky ohrožených sviňuch kalifornských (Phocoena sinus) je ve volné přírodě pouze kolem 30. Tito nejvzácnější mořští savci jsou endemitním druhem Kalifornského zálivu v Mexiku a od 90. let 20. století čelí hrozbě vyhubení. Mexičtí vědci se proto rozhodli podniknout riskantní pokus o záchranu sviňuch, který spočívá v odchytu co nejvyššího počtu z nich.

sviňucha kalifornská

Sviňuchy kalifornské jsou na pokraji vyhubení. | Kredit: Greenpeace

Mezinárodní komitét pro záchranu sviňuchy kalifornské (CIRVA) se program chystá spustit na jaře tohoto roku. „Bude to zahrnovat zjištění pozice sviňuch, jejich odchyt a přemístění do nějakého druhu chráněné oblasti,“ uvedl ředitel CIRVA Lorenzo Rojas-Bracho pro agenturu AP.

Chov v zajetí, nebo ochrana ve volné přírodě?

Projekt vyvolal v odborných kruzích diskuzi. Podle Omara Vidala, ředitele mexické větve World Wildlife Fund (WWF), není odchyt sviňuch a jejich případný chov v zajetí správným řešením. „Musíme se snažit o záchranu této sviňuchy v jejím přirozeném prostředí: ve zdravém Kalifornském zálivu,“ oponuje záměru Vidal.

Sviňuchy doplácejí na rybářské sítě

Největším ohrožením sviňuch kalifornských jsou tenatové rybářské sítě, do kterých se tito menší kytovci zamotají a posléze se utopí. Používání těchto sítí už je sice zakázáno a probíhá i odstraňování starých sítí, avšak není jisté, že tyto akce sviňuchy zachrání. V Kalifornském zálivu totiž kvete rozsáhlý ilegální lov dalšího kriticky ohroženého endemita: smuhy MacDonaldovy (Totoaba macdonaldi), ryby, jejíž plovací měchýř je v tradiční čínské medicíně vysoce ceněnou komoditou.

Úspěšnost programu je nejistá

Jestli bude program odchytu sviňuch úspěšný, nelze zatím odhadnout – doposud se nepodařilo tohoto kytovce odchytit živého; sviňuchy kalifornské také nikdy nebyly chovány v zajetí. Plán je tedy vysoce riskantní. „Odchyt znamená riziko, ale nebude probíhat zbrkle. Při jakékoli známce stresu necháme zvířata na svobodě,“ vysvětluje Rojas-Bracho.

sviňucha kalifornská

V roce 2022 už se možná tento pohled nikomu nenaskytne. | Kredit: Paula Olson, NOAA

Ačkoli se plánovaná akce zdá kontroverzní, může se stát pro tyto nesmírně vzácné mořské savce poslední šancí. Pokud by se sviňuchy kalifornské totiž nepodařilo účinně ochránit, budou pravděpodobně do pěti let zcela vyhubeny.

Zdroj: Mexico Makes A ‘Risky’ Last-Ditch Attempt To Save The Vaquita, The World’s Smallest Porpoise

(Zobrazeno celkem 2 499-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..