Novinky v zoo: velbloudi, lemuři nebo tamaríni

V zoologických zahradách panuje v posledních dnech opravdový jarní babyboom. Pokud se rádi podíváte na nově narozená mláďata, v článku máte rozhodně co obdivovat. Dnešní novinky ze zoo jsou totiž pěkně bohaté. Pozornost se bude točit především okolo kopytníků a primátů, podstatnou roli ale budou tentokrát hrát i zvířecí dvojčata.

velbloud dvouhrbý Chomutov

V Chomutově se narodil sameček velblouda dvouhrbého. | Kredit: © Zoopark Chomutov

Přírůstky mezi velbloudy

První potomek dnešního článku je z chomutovského zooparku a jedná se o velblouda dvouhrbého. Koncem března ho tu na svět přivedla samice Matylda. Narozený potomek je sameček a jeho otcem je osmnáctiletý velbloud Kublaj. Zoopark žádá své návštěvníky, aby rodince poskytli co nejvíce klidu a nepřibližovali se zbytečně blízko výběhu – jejich blízká přítomnost velbloudy momentálně velmi stresuje. Veřejnost může skupinu bez problémů pozorovat z návštěvnických cest.

Velbloudí novinku přinášíme i z jiného kouta republiky. O příchodu velblouda dvouhrbého Jipa do táborské zoo jste se již možná dočetli. Kdo ale zaplnil prázdné místo, které po něm zůstalo v Praze? Jipa ve skupině nahradil tříletý samec Ibrahim. Do zoo přijel z Budapešti a je teď součástí pražského stáda velbloudů dvouhrbých.

velbloud dvouhrbý Praha

Seznamte se s novým členem pražského stáda velbloudů, samcem Ibrahimem.
Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Na zmínku tu čeká i další mládě tohoto druhu. Tentokrát se narodilo v Hodoníně a také zde je to kluk. Jedná se o vůbec první mládě velblouda narozené ve zdejší zoo. Pro jeho rodiče, kterými jsou velbloudi Selenga a Dali, je sameček prvním potomkem. Nezkušená matka měla v prvních dnech problémy s krmením a mládě zprvu nechtěla přijmout. Ošetřovatelé tak malého velblouda nejprve přikrmovali, matka si k němu však nakonec cestu našla – momentálně už tak svého potomka, který dostal jméno Serik, krmí bez problémů sama.

velbloudí mládě Hodonín

Velbloudí mládě dělalo ošetřovatelům po porodu starosti. Matka se však k péči o svého potomka naštěstí brzy rozhoupala. | Kredit: © Zoo Hodonín, Facebook

Novinky z Liberce

Několik kopytnatých přírůstků se v posledních dnech urodilo i v Liberci. Kromě potomka zebry bezhřívé a mláděte takina čínského (již čtvrtého zdejšího v letošním roce!) přišel na svět taktéž vzácný sambar skvrnitý. Poprvé v historii zdejší zoo se povedlo tato ohrožená zvířata rozmnožit, jedná se tedy o velmi mimořádnou událost. Všechna tři mláďata jsou samečci a mají už i svá jména – zebří kluk se jmenuje Bongar, takin dostal jméno Lucas a malý sambar je Kito.

Kromě malých kopytníků obohatili libereckou zoo také primáti. V pavilonu opic nově spatříte kočkodany Dianiny, samičku Elfi a samce Bo. Pár má již za sebou potřebnou aklimatizaci, spatřit je tak můžete i v jejich venkovním výběhu. V novém domově se jim prozatím daří dobře.

 

Lemur sem, lemur tam

Podobným směrem se vydáme i v Zoo Ústí nad Labem. Také zde spatříte novinky v podobě primátů a kopytníků. Samec lemura kata jménem Edji je v ústecké zoo teprve od loňského roku, už má však na kontě první zdejší mláďata. Dvojčata tu porodila samice Babeta i samička Běta. Kromě nich tu na svět přišla také čtyři mláďata siky vietnamského, tři potomci antilopy jelení a čtyři mláďata surikat.

U lemurů ještě chvíli zůstaneme, protože se podíváme do Dvora Králové. Samička Fiana byla v minulém roce jedinou ze skupiny, které se nepovedlo odchovat mládě. No, letos to tak poměrně pěkně dohnala – nejen, že se stala první letošní matkou mezi zdejšími lemury, na svět přivedla rovnou dvojčata. Duo malých lemurů kata tak teď spatříte nejen v Ústí nad Labem, ale i ve Dvoře Králové.

Ne, s lemury dnes ještě nekončíme. Další přírůstky tohoto druhu najdete v Zooparku Zájezd, kde mají po jednom mláděti již od obou zde chovaných samic.

A lemuří mimčo mají také v Brně. Mládě se zde narodilo lemurům černým a pravděpodobně se jedná o samičku. Její narození bylo pro ošetřovatele poměrně překvapivé – samcovi zdejší skupiny těchto zvířat, Jeníkovi, je totiž už 22 let.

 

Tři druhy tamarínů

Pokud byste chtěli spatřit mláďata tamarínů, vyrazit můžete do zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou či do Zoo Dvorec. V první jmenované spatříte dvojčata tamarínů vousatých, která se narodila před pár dny. Typickým znakem těchto drápkatých opiček jsou v dospělosti výrazné, dolů zahnuté vousy. Jak můžete spatřit na videu, mláďata mají vousy zatím velmi krátké. 

Ve Dvorci pak potkáte dvojčata tamarínů bělohubých. Název již napovídá, že pro tento druh jsou charakteristické bílé pysky.

tamarín bělohubý zoo Dvorec

Černobílé trio tamarínů bělohubých. | Kredit: © Zoo Dvorec, Facebook

Do třetice zmiňme také druh tamarínů pestrých. Dvě samičky tohoto velmi vzácného opa se staly novými obyvateli zlínské zoologické zahrady. Přicestovaly sem z Německa a jsou jedinými svého druhu v České republice. Ve volné přírodě patří tato zvířata k nejohroženějším primátům amazonského pralesa.

tamarín pestrý Zlín

Zoo ve Zlíně získala velmi vzácné primáty – tamaríny pestré. | Kredit: © Zoo Zlín – Lešná, Facebook

Hříbě, telátko a oslík

Na závěr se ještě vraťme k pár kopýtkům. V Plzni se narodilo hříbě plemene Českomoravský belgik. Jeho matkou je kobylka Mary, malý sameček byl pokřtěn pod jménem Baron. V Ostravě pro změnu narazíte na telátko dahomey, nejmenší plemeno domácího skotu. Posledním jmenovaným je osel domácí-sicilský, jenž se koncem března narodil ve Vyškově. Tento druh se řadí k velmi vzácným plemenům oslů a v dospělosti dokáže na svém hřbetě unést až neuvěřitelných 300 kg.  

(Zobrazeno celkem 760-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..