Papoušek přišel o peří, životní elán ale neztratil

Ačkoliv trpí nevyléčitelnou nemocí, chuť do života neztratila. Její příběh si získal srdce tisíců lidí po celém světě. Seznamte se Rheou – samičkou papouška, která se po domě prochází úplně nahá. Občas ji tedy můžete spatřit i ve svetru…

Dvouletá ptačí slečna rodu Agapornis trpí nemocí, která se nazývá cirkoviróza neboli onemocnění zobáku a peří (v anglickém jazyce psittacine beak and feather disease, zkráceně PBFD). Jedná se o virové onemocnění, které postihuje pouze ptáky. Nemocné jedince většinou poznáme hned na první pohled – po celém těle jim vypadává peří, dokud nezůstanou téměř holí. 

Na tuto nemoc bohužel neexistuje žádný lék. Rhea tak nevyžaduje žádnou speciální lékařskou péči, každoročně pouze podstupuje odběry krve. Nemoc se u ní momentálně projevuje „jen“ ztrátou peří, rozšířit by se ale mohla i do zobáku a drápů. Postižení zobáku se projevu jeho deformací a následnou bolestí při příjmu potravy. 

Její domov je v Bostonu, kde žije u své adoptivní majitelky Isabelly Eisenmann. Společnost jí dělá i psí kamarád, jorkšírka Nickie. Díky svému půvabu si Rhea získala fanoušky z celého světa. Své vypelichané tělo neschovává, naopak. Její majitelka pravidelně zveřejňuje fotografie i videa z Rheina života na sociálních sítích. Na Instagramu má v současnosti profil tohoto papouška už 150 tisíc sledujících. Přidáte se k nim?

 

Úsměv se jí ze života nevytratil

Kvůli absenci peří nemůže Rhea létat a je jí také velice často zima. K zahřátí ji slouží teplá deka, ponožka či svetry ušité na míru přímo pro ni. Navíc nemůže kvůli riziku nákazy přijít do kontaktu s jinými ptáky. Ani tato omezení ale papouškovi nesebrala chuť ze života. 

Stejně jako ostatní jejího druhu, i Rhea dělá s chutí věci, které jsou pro ni typické – neustále cvrliká, mluví či tančí. Nechybí jí ani inteligence. Naučila se používat psí schůdky vedoucí na sedačku a je také sama schopna si najít způsoby, jak se zahřát. Pokud jste si tak na začátku říkali „chudáček ptáček”, věřte, že Rhea se tak vůbec necítí. Radost ze života by mohla rozdávat.

Zdroje:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..